Wpis z mikrobloga

Od nowego roku zmieniam trochę sposób publikowania. Podsumowania będą raz na kwartał i będę zawierał jednak więcej portfeli niż tylko ten IKZE. Publikować będę też wyniki na podstawie odczytów z portfela z myfund. Wpisy będa trochę podobne do tych z raportów rocznych (np. ostatni był ten: https://wykop.pl/wpis/74424661/kolejny-rok-kolejne-podsumowanie-rok-temu-wpisalem )
Za ten rok nie zasiłałem IKZE i pewnie nie będzie takiej potrzeby w celu optymalizacji podatkowej.

Pierwszy kwartał był bardzo pozytywny. Rosły w zasadzie wszystkie papiery i nie można narzekać. Inflacja przejściowo spadła, ale kupony z zeszłego roku dają jeszcze dobrze zarobić. Zgodnie z fazą cyklu nie dokładam już do obligacji EDO, a jedynie w akcje oraz obligacje stałoprocentowe (FPC1140). Zyski z forex przerzuciłem na tegoroczny limit IKE i kupiłem trochę akcji. W tym tygodniu posiedzenie NBP. Ciekawe co będzie na standupie glapy w obliczu inflacji 1,9%. Czy w oparciu o projekcje inflacji z marca zdecydują się na dalsze obniżki stóp? W USA zapowiedziano już cykl obniżek stóp dość konkretnie co spodobało się rynkom i w pierwszym kwartale mogliśmy podziwiać duże wzrosty. Wraz z fazą cyklu prezydenckiego - w roku wyborczym - powinniśmy pewnie czuć się z akcjami amerykańskimi w portfelu. Należy jednak pamiętać, że względny spokój na rynkach to także spadek wartości USD. Na zdjęciu porównanie stopy zwrotu z ostatniego kwartału moich różnych "portfeli".

w 2020 Limit IKZE wynosił 6 272,40
w 2021 Limit IKZE wynosił 6 310,80 dla pracowników oraz 9 466,20 dla samozatrudnionych.
w 2022 Limit IKZE wynosił 7 106,40 dla pracowników oraz 10 659,60 dla samozatrudnionych (skokowy wzrost pensji spowodował takie zmiany w limitach).
w 2023 Limit IKZE wynosi 8 322 dla pracowników oraz 12483 dla samozatrudnionych (skokowy wzrost pensji spowodował takie zmiany w limitach).
https://www.gov.pl/web/rodzina/ikze-limit-wplat
w 2024 limit IKZE wynosi 9388,80 zł dla pracowników oraz 14083,20 zł dla samozatrudnionych. Limit IKE to 23 472 zł

#pociagdozyskow #gielda #inwestowanie #pieniadze #oszczedzanie #ike #ikze #pasywnyinwestor #dolar #emerytura #etf #myfund
szcz33pan - Od nowego roku zmieniam trochę sposób publikowania. Podsumowania będą raz...

źródło: 5ef2e1e47afe6d2d65396f121996d86d

Pobierz
  • Odpowiedz