Wpis z mikrobloga

Często zauważyłem mutualizm jest mylony z pure indywidualizmem jeśli chodzi o szkołę anarchizmu
Mutualizm zakłada cooperatywy i spółdzielnie działające na zasadach wolnej konkurencji, lub jednoosobowe firmy, nie jest ani forma kapitalizmu, ani komunizmu. Nawet idea dla mnie atrakcyjna poza mankamentem, gdzie wystarczy opuścić swoje miejsce zamieszkania na jakiś czas by stracić swój cały dorobek. Takie 80% rigczu i 20% raka.
Anarchoindywidualizm bardziej stawia na samozatrudnienie i wymianę jednostki z jednostka. Bez wielkich firm pośredniczących czy scentralizowanych korporacji czy kolektywów. Jedyny odłam negujący zarówno hierarchię jak i kolektywizm przez co w kwestii wolnosci jednostki nawet akap przestaje wyglądać "indywidualistycznie" W egonomii najbardziej kompatybilny dla indywidualizmu jest agoryzm.
Jedyna ciekawostka, że obecnie, oddolnie zarówno mutualizm jak i indywidualizm zaliczane są do anarchocentryzmu, czyli czegoś daleko od anarchokomunizmu jak i anarchokapitalizmu

#libertarianizm #agoryzm, #mutualizm #anarchoindywidualizm #akap #bekazlewactwa #bekazprawakow #antykapitalizm #antykomunizm #antysocjalizm
Jarkendarion - Często zauważyłem mutualizm jest mylony z pure indywidualizmem jeśli c...

źródło: 81d3e-1vnepkhxthfqndxgbhyzvqa

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz