Wpis z mikrobloga

W święta jak to myślę o tym, jak zmieniło się moje podejście do wiary i kościoła. Kiedyś ministrant, uczeń katolickiego liceum, na studiach duszpasterstwo akademickie, jakieś pielgrzymki, non stop wyjazdy na spotkania młodzieży katolickiej, częsta lektura Pisma Świętego i książek teologicznych, nawracanie ateistów, dyskusje z niewiernymi. A teraz sam jestem jednym z nich. W międzyczasie krótki okres antyklerykalizmu i nienawiści do kościoła. Ale obecnie zwyczajna obojętność. Skandale kościelne już nie robią na mnie wrażenia. Ostatni raz na mszy byłem nie pamiętam kiedy. Ta instytucja i tak już jest na równi pochyłej, nie ma sensu nawet jakoś emocjonalnie się w ten etap angażować.

I powiem Wam, że znam wiele osób takich ja. Znajoma chodziła codziennie na mszę, była wolontariuszką przy zakonie. Obecnie wzięła ślub tylko cywilny, do kościoła nie chodzi. Inny znajomy, którego poznałem na rekolekcjach, które sam zapoczątkował – obecnie odszedł z kościoła i żyje z innym mężczyzną. Myślę, że kościół wiele na traci na takich ludziach. To nie są gimboateiści albo jacyś letni katolicy, co byli w kościele raz na rok, ale niegdyś żarliwi chrześcijanie. Tak jak z tą katolicką blogerką i dziennikarką, która odeszła od kościoła i zapoczątkowała akcję "Też Odchodzę". Nie sądzę jednak, żeby kościół sobie coś z tego robił. Myślę, że ma to gdzieś.

Wesołych Świąt!

#wielkanoc #kosciol #katolicyzm #religia #wiara #mirkomodlitwa #mikromodlitwa #oswiadczenie #oswiadczeniezdupy
  • 3
Ta instytucja i tak już jest na równi pochyłej


@AlexBrown: od Nerona tak gadacie, a karawana jedzie dalej i co roku jest nas więcej.

Myślę, że kościół wiele na traci na takich ludziach

Nie sądzę jednak, żeby kościół sobie coś z tego robił. Myślę, że ma to gdzieś.


Polemizowałbym. Mielibyśmy na siłę trzymać aktywnego sodomitę, bo kiedyś coś tam zorganizował? Podjęliście decyzję, mieliście do niej prawo. Czego byś oczekiwał i co
  • 1
@Romska_Palo_Ul_Laputa

od Nerona tak gadacie, a karawana jedzie dalej i co roku jest nas więcej.


Po pierwsze, towarzyszu, musicie walczyć ze swoimi przyzwyczajeniami z PRL-u i zaprzestać stosowania maniery zwracania się do jednej osoby z liczbie mnogiej. Zrozumieliście?
Po drugie, liczba katolików w Polsce spada i to już jest początek końca i tak.
https://oko.press/spis-powszechny-katolicy

Mielibyśmy na siłę trzymać aktywnego sodomitę, bo kiedyś coś tam zorganizował?


On akurat wierzył w ten bełkot o
od Nerona tak gadacie, a karawana jedzie dalej


@Romska_Palo_Ul_Laputa: Chiałem OPowi odpisać, że zaraz przyjdzie ktoś z tekstem, że kościół upada od 2000 lat, ale nie zdążyłem ;)

i co roku jest nas więcej.


No w Afryce i w dalekiej Azji to pewnie jest, tam wszystkie religie notują rekordy ;)
Ale tutaj, w sensie w Polsce, Europie, Zachodnim świecie to nie rośnie, tylko szoruje o dno i dzieje się to co