Wpis z mikrobloga

@otto13: no tak, mogę się mylić, bo to tylko moje obserwacje i hipoteza, ale na osobowość czlowieka wpływa jego relacja z rodzicami na różnych etapach życia.

John Bowlby wyróżnił kilka faz rozwoju przywiązania:

Przed-przywiązanie (do 2 miesiąca życia) – faza ta charakteryzuje się niezróżnicowanymi reakcjami społecznymi. Zauważamy wtedy selektywność percepcyjną (dzieci wolą patrzeć na ludzkie twarze) i zachowania sygnałowe (płacz i śmiech by przyciągnąć uwagę).
Przywiązanie w trakcie tworzenia (2-7 miesiąc
  • Odpowiedz
@trfgywsftggt: @otto13 @GryzeKisiel @saja88 ja tylko powiem tak: to, w której porze roku się urodziłeś, może mieć wpływ na osobowość, ale jest on maskowany przez geny i środowisko.

Inne owoce i warzywa je kobieta ciężarna wiosną, a inne jesienią. To samo kobieta karmiąca piersią. Inne nasłonecznienie, więc ilość witaminy D, i temperatury, więc inny metabolizm. Łatwiej noworodkowi zachorować zimą niż latem.

Pora roku może mieć znaczenie i jest tu pewna logiczna
  • Odpowiedz
@PokemonowyRambo: no tak, dlatego ja mam w pompie znaki zodiaku i odpowiadające im konstelacje. Zwróciłem uwagę tylko na zauważalną zależność między zachowaniem, a miesiącem urodzenia, co w mowie potocznej można zmapowac na nazwy znaków zodiaku
  • Odpowiedz
  • 0
@PokemonowyRambo To co przedstawiasz ma jakieś podstawy naukowe i będzie różne dla różnych regionów - inaczej będzie to dla osób urodzonych w marcu w Polsce, Hiszpanii czy Brazylii. Dlatego napisałem, że korelacja nie oznacza przyczynowości. Wpływ mogą mieć warunki środowiskowe o których wspominasz, a nie miesiąc, znak zodiaku czy układ gwiazd.
  • Odpowiedz
@saja88: nieprzypadkowo stawiając horoskop podaje się datę i miejsce urodzenia. Największe znaczenie ma oczywiście półkula, ale również długość geograficzna.

Znaki zodiaku (co mylnie kojarzy się z horoskopami przez gazetowe horoskopy) jak najbardziej są zjawiskami fizycznymi.

Znak zodiaku oznacza po prostu konstelację gwiazd, która jest widoczna w określonym czasie i w wyznaczonym fragmencie nieba (z półkuli północnej). Zodiak nie ma żadnego wpływu na życie człowieka.
  • Odpowiedz
  • 0
@DonTom Wiem jak się stawia prawdziwe horoskopy, i że nie mają nic wspólnego z tym co wypisują w gazetowych horoskopach, natomiast moim zdaniem i tak nie są prawdziwe.
  • Odpowiedz