Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mieszkam przy samej granicy z Niemcami, załóżmy że pojawia się pierwsze info że Rosja zaczyna atakować Polskę, biorę rower i natychmiast uciekam za granicę. Jestem w Niemczech, czyli kraju UE. Jak to się ma wtedy do mobilizacji, czy ktoś może wtedy mnie zmusić do powrotu i pójścia na front? Czy trzeba uciekać poza UE?

#wojna #wojsko #pieklomezczyzn #pytanie #pytaniedoeksperta #prawo #polityka



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: mkarweta
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 22
  • Odpowiedz
@mirko_anonim:

Jestem w Niemczech, czyli kraju UE. Jak to się ma wtedy do mobilizacji, czy ktoś może wtedy mnie zmusić do powrotu i pójścia na front? Czy trzeba uciekać poza UE?


nie, tam już polskie janusze policjanty cie nie dosięgną
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Zostanie natychmiast ogłoszony stan wojny po pierwszych wystrzałach a to za automatu oznacza zakaz wyjazdu dla mężczyzn od 18 roku życia. Biorąc pod uwagę, że dowiesz się o rozpoczęciu wojny z wiadomości to pewnie już to będzie obowiązywało i twój wyjazd będzie nielegalny co za tym idzie będziesz pewnie deportowany.
  • Odpowiedz
@xKaminskipatryk: o ataku rosji na Ukrainę wiedzieli wszyscy co potrafią korzystać z internetu 3 miesiące przed. Więc kto będzie miał uciec to ucieknie, a jeśli chcą ich powstrzymać to już teraz powinni zacząć kontrolować granicę.
  • Odpowiedz
@Rabusek: Nie prawda, dzieci mogą wyjechać wraz z matką, ojciec może być zwolniony tylko z mobilizacji pod warunkiem jeśli jego dzieci nie mają zostać w kraju lub nie mogą wyjechać z kraju a ojciec jest jedynym opiekunem. Ewentualnie może zostać zwolniony jeśli ma więcej niż 3 dzieci ale to też tylko z mobilizacji.
  • Odpowiedz
Pamietam Cię z pandemii, wybroniła wszystko XD


@Arturr99: mi mowili ze do USA bez szczepienia nie wjade, a jednak sie udalo i to ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie prawda, dzieci mogą wyjechać wraz z matką, ojciec może być zwolniony tylko z mobilizacji pod warunkiem jeśli jego dzieci nie mają zostać w kraju


@xKaminskipatryk: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/obrona-ojczyzny-19220069/art-5

3. Obowiązkowi służby wojskowej nie podlegają kobiety w ciąży oraz w okresie
  • Odpowiedz
@Sergey14: Najlepiej w tego typu sytuacji wyjechać przed wybuchem wojny. O ile nie zostanie taki wyjazd nie zablokowany przed wybuchem w ramach kryzysu. Ukraina miała plany zakazu wyjazdy mężczyzn przed 24 lutego ale ostatecznie tego nie zrobiła czekając do ostatniej chwili
  • Odpowiedz
Do tego to dotyczy zwolnienia obowiązkowi służby wojskowej a nie o wyjeździe


@xKaminskipatryk: o wyjezdzie nie ma zadnej ustawy ani rozporządzenia. Dywagowac mzoemy na temat obecnego stanu prawnego, a ten zwalnia rodzicow dzieci do lat 8 z bycia powolanym.
  • Odpowiedz
@blargotron: Mówi o tym, że jest wprowadzana mobilizacja ludzi zdolnych do służby co już samo w sobie oznacza, że nie można opuszczać terytorium RP i trzeba się zgłosić do wskazanej jednostki w danym czasie i przewiduje sankcje za takowe niestawienie się. Związku z tym, że mobilizacja sił RP dotyczy mężczyzn to takie zamknięcie dla jednej płci defacto obowiązuje w przypadku wojny. Plus tak jak wspomniałem oprócz tego można wydać specjalny dekret
  • Odpowiedz