Wpis z mikrobloga

co radzicie z tym zrobić?
jeśli inflacja utrzyma się na takim poziomie, to nie będzie się opłacało trzymać tych obligacji które wejdą w drugi okres oprocentowania, w sensie że wtedy lepiej wyjdą TOS lub lokata?
#obligacje #inflacja
fhgd - co radzicie z tym zrobić?
jeśli inflacja utrzyma się na takim poziomie, to nie...

źródło: pk

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@fhgd: mam podobna sytuację, jeśli oprocentowanie kwietniowej emisji spadnie to chyba najlepiej będzie zmienić na TOS jeszcze marcu, ale nie liczyłem tego. Jeśli ktoś ma kalkulator albo artykuł z takim podsumowaniem to chętnie przygarnę
  • Odpowiedz
@fhgd: na inwestomacie było to tłumaczone, COI opłaca się sprzedać przed wypłatą odsetek (najpierw kara, potem podatek Belki) i zakupić nowe obligacje, ale to jeśli inflacja będzie niższa, a nowe emisje utrzymają podobny poziom oprocentowania. EDO zostaw, płacisz aż 2 złote za wykup oraz masz procent składany.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@SiDi: tak właśnie myślałem żeby zlecić wcześniejszy wykup tydzień przed wypłatą odsetek. Z drugiej strony w tym roku będzie niska baza, więc w przyszłym znów inflacja może wzrosnąć, więc może lepiej nie ruszać, jak sprzedam to na bank inflacja wystrzeli xd
  • Odpowiedz
@SiDi: procent składany to nie jest święty Graal, nie zawsze opłaca się sam z się. Przy tak niskim odczycie inflacji, wciąż matematycznie opłaca się kupić nowe EDO:

Bez wykupu za rok masz: 100zł * 1,0725 * 1,0315 = 110,63zł
Z wykupem za rok masz: (100zł * 1,0725 - 2) * 1,068 = 112,41zł

Różnica niemal 2% na korzyść wykupu. Nawet uwzględniając belkę od tego wykupu to wciąż wychodzi na plus (chociaż
  • Odpowiedz
  • 0
@Czarku skąd ta wartość 1,0315? To inflacja poniżej 2 procent musiała by być. Musisz uwzględnić belkę, bo inaczej naginasz obliczenia.
  • Odpowiedz
@SiDi: Inflacja w marcu 1.9%, 1,25%+1,9% = 3,15% stąd 1,0315. Pominięcie belki nie nagina obliczeń, bo belkę płacisz od zysku. Belka obniży Ci go, ale dla obu przypadków o taki sam procent. Zmieni procentową różnicę między dwoma scenariuszami, ale nie ma możliwości aby po jej uwzględnieniu zmienił się finałowy werdykt co się bardziej opłaca. Już tutaj bardziej można kłócić się o horyzont inwestycyjny, bo zakładając 10 lat, to w przypadku wykupu
  • Odpowiedz