Wpis z mikrobloga

Mając ~4-5 lat doświadczenia w pogramowaniu jako fullstack Java/Spring/Angular poszedłem do nowej firmy do pracy na B2B (wcześniej UoP).

Zastanawiam się nad rozszerzeniem działalności w stronę która byłaby potencjalnie bardziej dochodowa i elastyczna.
Myślę o oferowaniu swoich usług dla małych/średnich firm które nie mają własnego działu IT a mogą mieć potrzeby na dopasowane oprogramowanie.
Czy ktoś robił coś podobnego i mógłby podzielić się doświadczeniami?

Użytkownik @Reeve ostatnio odpisał w podobnym pytaniu, że potrzeba zrobić portfolio - strony z ofertą, realizacjami, cennikiem i danymi kontaktowymi.
To na pewno cenne uwagi.

Spytałbym o kilka rzeczy:
Rozliczacie się z klientami fixed price, czy przez stawkę godzinową?
Na ile dokładnie tworzycie specyfikację?
Mam obawy, że tworząc soft dla małych/średnich odbiorców (a tacy raczej wchodzą w grę, bo duzi biorą firmy programistyczne) osoby te "nie ogarniają" tworzenia oprogramowania i nie rozumieją tego aspektu. Konkretnie chodzi np. o to, że małe z punktu widzenia zmiany, mogą być dużymi zmianami w systemie, zwłaszcza jak już dużo zostało napisane, np. dodanie obsługi dat do jakiegoś procesu, gdzie na początku nie było o tym mowy.
#freelance #programowanie #programista15k
  • 8
  • Odpowiedz
@potasek: Na początku po zmianie uop na b2b też bawiłem się w świadczenie usług dla kilku małych firm. Początkowo to było fixed price, później było coś pomiędzy fixed a stawką godzinową a teraz od kilku lat jest tylko stawka godzinowa. Zrezygnowałem z małych firm - szkoda nerwów, no i żeby później ogarniać wszystko co chcą to by trzeba kogoś zatrudnić. Zatrudniałem podwykonawców pracujących jak ja zdalnie i po jakimś czasie zrezygnowałem
  • Odpowiedz
Zastanawiam się nad rozszerzeniem działalności w stronę która byłaby potencjalnie bardziej dochodowa i elastyczna.

Myślę o oferowaniu swoich usług dla małych/średnich firm które nie mają własnego działu IT a mogą mieć potrzeby na dopasowane oprogramowanie.

Czy ktoś robił coś podobnego i mógłby podzielić się doświadczeniami?


@potasek: ale takiego coś to nie Java i Angular tylko PHP i wordpress albo no-code/low-code

żeby kodować w Javie to potrzebujesz korpo ze sporym kapitałem, a
  • Odpowiedz
  • 0
@nad__czlowiek: Myślę nie o stronkach dla małych firm, bo od tego rzeczywiście jest wordpress.
Ale o rozwiązaniach dla małych/średnich które mają już jakiś soft u siebie, np. crm i dopisanie im jakiejś funkcjonalności np.
  • Odpowiedz
  • 0
musiałem pomóc Michaowi w serwerowni przy wykopie


@ZabijamKury: to bym zrozumiał :)

A jak ze specyfikacją/analizą? Na ile dokładnie ustalasz z firmą zakres pracy, robisz jakieś storiski czy raczej excel + krótki opis słowny?
  • Odpowiedz
@potasek: Nigdy nie dodajesz na swojej stronie zadnych cennikow. Tak robia tylko poczatkujacy/slabi freelancerzy. Kazdy projekt negocjujesz tak zeby koncowy budzet byl minimum 1.5-2x tego co klient planowal wydac.

Freelance/wlasna firma to 90% skille miekkie i biznesowe. Pracuje tak od 15+ lat (na poczatku jako designer), w zeszlym roku wyciagnalem 1.4kk na czysto, byloby wiecej ale dolar lezy.

Pamietaj ze jak jestes na prawdziwym B2B to nie ma czegos takiego jak
  • Odpowiedz
A jak ze specyfikacją/analizą? Na ile dokładnie ustalasz z firmą zakres pracy, robisz jakieś storiski czy raczej excel + krótki opis słowny?


@potasek: Z małymi to średnio wyglądało, przeważnie ostatecznie było tak, że myśleli że to inaczej będzie zrobione. Obecnie jira, opis słowny, ewentualnie diagram, jakieś snippety, wskazanie miejsc których będzie zmiana/nowy ficzer dotykać, możliwe problemy i szacunkowa wycena każdego elementu.
  • Odpowiedz
@potasek

Rozliczacie się z klientami fixed price, czy przez stawkę godzinową?


Przy całościowej realizacji projektu, fixed price. To zawsze lekki hazard, ale doba ma 24h, w taki sposób można wyciągnąć znacznie więcej. Z czasem masz również bazę gotowych rozwiązań, które tylko przenosisz pomiędzy projektami.

Modyfikacje do już istniejącego kodu i zadania 'otwarte' rozliczam godzinowo. Przy rozliczeniu godzinowym, orientacyjnie na 8h, 6h jest płatnych. Pozostałe to marketing, negocjacje zleceń, ogarnianie firmy itd... nie
  • Odpowiedz
@Reevo: lece juz tylko na poleceniach od wielu lat, dlatego miekkie skille to podstawa.

Co do cen na stronie, obczaj sobie strony lepszych agencji/freelancerow w USA – nigdy nie podaja cen. Cenniki podaja zwykle agencje nastawione na duza ilosc klientow, twoim celem powinny byc wysokie stawki i minimalny overhead ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz