Wpis z mikrobloga

via Android
  • 2
@Vadzior tak jestem zaskoczony. Skoro tam zarobią swoje, produkty pewnie są w porównywalnej cenie. A jednak oferują żarcie tanie i jeszcze szklankę wody z lodem za frajer. Coś z tym naszym krajem jest nie tak. Ostanio byłem w Włoszech i też było tanio.
@fraciu: Gastro w polsce dopiero się rozwija, mamy mało lokali mimo wszystko bo mało ludzi tam chodzi (głównie młodzi). Jest drogo bo taki leń jak ja zapłaci i X, a jutro i X+20%. A nowe lokale tak szybko nie powstają. Dlatego nie ma konkurencji cenowej. Polacy też nie dają napiwków, a w stanach taki kelner pewnie ma z nich drugą pensję to i pracodawca nie ma trudno ze znalezieniem pracowników i
@fraciu: Jakościowo też jest dobrze. Najlepsze sushi jadłem właśnie w Miami. Mają fajną sieć knajp z eko jedzeniem - Pura Vida. Bardzo dobra kawa, bowle i to wszystko w śmiesznych pieniądzach jak na stany.
@derek25 nie ma ogolnej minimalnej stawki godzinowej. Znaczy masz najpierw stawke federalna, pozniej stawki stanowe ktore sie roznia zaleznie od stanow ale miasto takie NYC moze miec inne stawki niz reszta stanu.
Jest tez podzial na zawody w ktorych dostajesz napiwki i w ktorych ich nie dostajesz. Podzial na duzych i malych pracodawcow.

Zacznij googlowac od:
Federal minimum wage in us
X state minimum wage
X city minimum wage
X city y
@cerbera Dzięki za info. Tak z ciekawości pytam bo te ceny jak dla polaka to wydaja dość duże ale domyślam się, że tam się inaczej zarabia i inaczej też się podchodzi do jedzenia na mieście.
@cerbera No właśnie takie odniosłem wrażenie, że to jednak drogo stołować się na mieście a ktoś tam wyżej pisał że to jest tanio i że tam wszyscy jedzą na mieście. Nie do końca w to wierzę.
@derek25: @cerbera To ja pisałem, że ludzie tam często jedzą. Mam rodzinę w Stanach i kilka razy u nich byłem. Knajp pełno, jedna na drugiej praktycznie. Akurat ja mam rodzinę w Atlancie i nie jest to raczej turystyczne miasto. Ale knajpy są pełne, ciężko w szczycie w centrum znaleźć miejsce z czymś innym niż pizza czy jakaś sieciówka. Są też knajpy które robią jedzenie pod wynos i pewnie na dostawę. Do
@Vadzior No i spoko jak przedstawiłeś cała sytuacje jak to tam wygląda to wierzę że tak jest :) Pytałem właśnie z czystej ciekawości bo i pewnie u nas są ludzie co stołują się tylko na mieście ale jednak u nas nie jest to aż tak powszechne, ba też bym był w stanie się stołować tylko na mieście i spiął bym budżet ale jednak bym to bardziej odczuł na portfelu niż jakbym sam
@derek25: Może to zależy od Stanu, może teraz inaczej to wygląda niż parę lat temu, a może po prostu od ludzkiego podejścia to zależy. Nie musze mieć 100% racji.
Ale wydaje mi się, że nawet jak kolega wyżej pisał coś o $16/h (+ zapewne napiwki) to przyrównując to do cen o jakiś mówi Książulo w filmie, to nie jest jakoś dużo i każdy raczej może sobie pozwolić na taki wydatek. A
Tak z ciekawości pytam bo te ceny jak dla polaka to wydaja dość duże ale domyślam się, że tam się inaczej zarabia


@derek25: Kazdy stan ma inne zarobki, ale jakies wypasione zestawy w fast foodach po $20 to jak w polsce wydac 20zl albo mniej (gdzie tyle chyba suchy big mac teraz kosztuje w mc)

W dobrej knajpie w kilka osob zostawisz np $400-600, ale to jak dla nas stowka na