Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki. Jestem tu z Wami od wielu lat, lecz zawsze była to bierna obserwacja, nie sadzilem, że kiedykolwiek stworzę tu konto. Sytuacja życiowa jednak mnie do tego zmusiła. Wiem, że przebywa tu cały przekrój społeczeństwa wiec być może ktoś z Was będzie mi w stanie pomóc/doradzić. Mam nadzieję, że wpis nie bedzie zbyt chaotyczny, gdyż sytuacja, w ktorej sie znalazlem jest odrobine skomplikowana. Od kilku lat przebywam za granicą, dokladnie w Holandii. W skutek wspolpracy z pewna firma zostalem bez srodkow do zycia. Zostalem oszukany podobnie, jak kilka innych osob. Pozwolcie, ze opisze to w skrocie. Na początku czerwca 2023 podjąłem współprace z firma zongeschikt b.v. Początkowo wspolpraca przebiegała wzorowo, pieniedza za wykonane instalacje zawsze byly na czas. W tamtym okresie pracowało dla nich bodajże 6 zespołów. Z koncem sierpnia te liczbe zredukowano do 3 ze wzgledu na zastoj na rynku oraz regulacje prawne wdrozone przez rzad. Otrzymaliśmy informacje, ze idzie trudny okres i kazdy klient bedzie dla firmy wazny. W październiku pojawily sie pierwsze poslizgi w platnosciach za wykonane instalacje. Z posiadanych mi informacji w tym okresie (pazdziernik-listopad) zostala otworzona nowa firma zongericht b.v i od tego momentu wykonywalismy instalacje dla klientow obu tych firm. Pod koniec listopada zostaly juz tylko dwa zespoly, jeden zrezygnowal ze wzgledu na brak terminowych platnosci i kwote zaleglosci opiewajacych na ponad 30 tys. euro. Po zerwaniu współpracy nie otrzymali juz oni zadnego wynagrodzenia. Niejednokrotnie poruszalem te sprawe z osoba odpowiedzialna za dzialanie firmy. Caly czas nas zwodzono, zapewniano o braku powodu do obaw, checi do kontynuowania wspolpracy, zapewniano nas, ze jezeli firma nie utrzyma sie na rynku, to druga jest juz otwarta, a wszystkie zaleglosci zostana uregulowane. Wszystko tlumaczono ciezka sytuacja finansowa firmy oraz tym, ze najciezszy okres jest juz praktycznie za nami. Do samego konca bylismy oklamywani. W ubiegly piatek (15.03) przyjezdzajac rano po material dowiedzielismy sie, ze firma zostala wyrzucona wyrokiem sadu z wynajmowanego lokalu i przenoszą sie w okolice Rosendaal. Jeszcze tego samego dnia bylem zapewniany, ze wszystko sie ulozy, w poniedzialek otrzymamy platnosc za zalegla fakture i wszystko wroci do normy. W sobote otrzymalem maila informującego o zerwaniu wspolpracy. Zasloniono sie niska jakoscia instalacji, wadami i nieprawidłowościami. Z mailem otrzymalem zalacznik z lista wad i usterek instalacji, ktore wykonaliśmy. Cala ta lista to jedno wielkie klamstwo i gra na czas. Wnikliwa analiza kilkudziesięciu projektow została przeprowadzona w mniej niz 24h, drugi zespol otrzymał identyczna wiadomosc. Z tresci maila wynika, ze wyplaty zostaja wstrzymane do czasu końca inspekcji wszystkich instalacji, z adnotacja, ze firma uważa ze kwota pozostala do zaplaty jest nizsza niz potencjalne szkody. Wszystkie faktury zawsze byly sprawdzane przed oplata, a wykonane projekty kontrolowane na biezaco. Jezeli byly jakiekolwiek zastrzeżenia co do jakosci wyplata byla wstrzymywana do czasu ich usuniecia. W zalaczniku mozemy miedzy innymi znalezc zastrzezenia typu: zły rodzaj puszki przylaczeniowej, ktora byla wydawana przez nich samych. Posiadam maile i wiadomosci, ktore dowodzą o sprzecznosci w ich postępowaniu. Tydzien przed zerwaniem wspolpracy otrzymalem maila, ze sa zadowoleni z wspolpracy, zaangażowania i tepma pracy. Zeby utrzymac firme zongeschikt przy zyciu niejednokrotnie poswiecalismy na prace po 16h dziennie, rowniez w weekendy. Znają nasza sytuacje finansowa i z pelna swiadomoscia zostawiaja nas bez środków do zycia. Okazało sie, ze to nie pierwsza taka sytuacja w ich historii, ale cykliczne dzialanie. Co 2 lata zamykaja firme, otwierajac nowa zostawiaja ludzi z nieuregulowanymi fakturami. Na te chwile kwota, ktora powinna zostać nam wypłacona rowniez przekracza 30tys euro. Nie mam pojecia co robic, nigdy nie bylem w takiej sytuacji. Kontaktowalem sie juz z kilkoma biurami adwokackimi, opisalem wstepnie cala historie, czekam na odpowiedz. Mam zamiar zgłosić tez sprawę na policje. Najgorsze w tym wszystkim, ze nie posiadam obecnie funduszy na wytoczenie batalii sadowej. Czy ktos z Was byl w podobnej sytuacji badz moze cos doradzić? Wystawilem opinie ich nowej firmie i wlasciciel straszy mnie pozwem sadowym, argumentujac to dzialaniem na szkode ich interesu.
#emigracja #holandia #januszebiznesu #afera
  • 9
  • Odpowiedz
@Pomruczek: hej , zglos sprawe do
UWV,mozesz tez od nich dostac od razu zasilek dla bezrobotnych (mozesz online wypelnic wnioske)
do tego jest fundacja Barka ma swoich prawnikow i oddzialy
jesli krucho z kasa zglos sie do https://www.juridischloket.nl/contact/ oni maja prawnikow - cena placisz tylko wlasna kontrybucje w zaleznosci od dochodow - ale placisz np 30% ceny i mozesz rozbic na raty
dodatkowo sa osrodki dla bezdomnych - w holandii na
  • Odpowiedz
  • 0
Niestety nie przysluguje mi zasilek w tym wypadku. Jestem jednosobowa działalnością gospodarczą (ZZP) co komplikuje sprawe ( ͡° ʖ̯ ͡°) Niestety ten kraj jest pelen takich firm, ktore zeruja na pracy innych i udaje sie in wyjsc z tego bez żadnych konsekwencji (,)
  • Odpowiedz