Wpis z mikrobloga

Niedługo chciałbym zmienić miejsce zamieszkania, w grę z różnych powodów wchodzą dwa państwa: austria i szwajcaria. Pytanie do tych co wyjechali do jednego z tych krajów i mieszkają na stałe o odczucia, czy warto, czy są zadowoleni z życia 'na codzień'.

Pomijam wątek szukania pracy - mam zdalną, mogę pracowac gdzie chcę.

Szczególnie kwestie do rozpatrzenia:

1. Podatki - będę płacił podatek od zysków kapitałowych, gdzie zapłacę więcej? Austria ma większy % wydaje mi się, Szwajcaria bardziej skomplikowany i ten wealth tax mnie zastanawia - z tych 0.5% co roku od posiadanych rzeczy może wyjść niezła sumka po 20 latach.

2. Stosunek tubylców do Polaków - wyjeżdzam z partnerką, mamy znajomych więc nie jest to mus przyjaznic się bardzo z lokalsami ale jak będziemy gadać po polsku to też słabo, jakby krzywo patrzyli itp.

3. Ilość imigrantów z problematycznych krajów, stopień islamizacji i ogólnie bezpieczeństwo

4. Nieruchomości - dostępność, cena, standard wykończenia (np. UK to dramat).

5. Łatwość w zdobyciu stałego pobytu a pozniej obywatelstwa dla Polaka.

Dzięki wielkie za wszelką opinię i komentarz :)

#emigracja #emigrujzwykopem #austria #szwajcaria #zagranico #kiciochpyta
  • 10
@Polska2080: Raczej zarówno Austriacy jak i Szwajcarzy to naburmuszone buce w stosunku do zagraniczniaków, szczególnie ci Austriacy z Tyrolu. Co do obywatelstwa to co za problem wpisać sobie staatsbürgerschaft österreich albo schweiz i masz od razu info co i jak. Do Austrii wiem, że #!$%@? jest swoim autem jechać, bo tylko miesiąc masz na PL blachach, a przerejestrowanie auta może kosztować nawet kilka tysięcy euro z ich podatkiem NoVA. Nieruchomości to
@Polska2080:
Szwajcaria, Austrii nie znam. IMO najlepszy kraj do życia na świecie. Mieszkam od 13 lat.
1) podatek od majątku jeśli nie masz miliona CHF na koncie jest minimalny, do tego można go zmniejszyć przez różne odpisy. u mnie bez odpisów od 0.1 progresywnie do 0.3% (powyżej 2kk CHF majątku).
2) neutralny w stronę pozytywnego
3) jakie to są problematyczne kraje? Znaczna większość imigrantów to Niemcy, Włosi, Hiszpanie, Portugalczycy i Francuzi.
Żaden z tych krajów nie jest dla mnie problematyczy.

@manedhel: dla mnie też nie są, te które wymieniłeś. Chodziło mi o kraje, które wysyłają do europy pontoniarzy ciągnących socjal, nieasymilujących się i nie uczących się języka, tworzących getta i no-go zony. Chodzi o przybyszów z tych krajów i kultury, którzy sprawili , że w ogóle nie biorę pod uwagę kierunku francuskiego, szwedzkiego czy belgijskiego.

podatek od majątku jeśli nie masz miliona
Mieszkam w CH od 10 lat, wypowiem się.
1. Podatki są bardzo progresywne ale ogólnie niskie i zależą od gminy zamieszkania. Musisz trochę sam podrążyć.
2. Zależy gdzie zamieszkasz. Ja mieszkam na osiedlu w aglomeracji, gdzie cudzoziemców jest większość - nie ma przewagi konkretnej nacji. Nikt nie patrzy krzywo na język polski, który na ulicy słyszę czasem. Na wsi gdzie cudzoziemcy stanowią 10% bez niemieckiego będzie ciężko.
3. Jest super bezpiecznie. Dzieci
1. Podatki są bardzo progresywne ale ogólnie niskie i zależą od gminy zamieszkania. Musisz trochę sam podrążyć.


@Sprawca: Myślałem o Gryzonii - niemiecki, który znam, dużo gór (lubie narty) i najbliżej do PL, do której czasem chciałbym wpadać

2. Zależy gdzie zamieszkasz. Ja mieszkam na osiedlu w aglomeracji, gdzie cudzoziemców jest większość


@Sprawca: celuję w mały domek w górskiej miejscowości/ wsi

W skrócie: jeśli masz pracę i


@Sprawca: no
@Polska2080: nie masz w Szwajcarii podatku od zysków kapitałowych co w twojej sytuacji może zniwelować podatek od majątku.
Imigranci spoza Europy o którzy piszesz to inny świat. Ja to widzę tylko w telewizji i szczerze mówiąc nawet nie domyśliłem się że o to chodzi. Jest jakaś nieduża ilość, ale się raczej nie widzi, przynajmniej w moim kantonie górskim.
Btw mieszkalem wcześniej we Francji i zupełnie nie było źle jeśli chodzi o
nie masz w Szwajcarii podatku od zysków kapitałowych co w twojej sytuacji może zniwelować podatek od majątku.


@manedhel: z tego co przeczytałem w różnych żrodłach jest tak:

podatek od zysków kapitałowych jest, jeśli jest on większy niż 50% Twoich innych zarobków z całego roku podatkowego (co mnie dotyczy będzie na 100%)

jest też podatek wealth tax czyli 0.5-0.8% całego majątku (kasa na koncie, suma trzymanych krypto, domy, auta, kosztowności itd.) liczony
@Polska2080: ok specyficzna sytuacja, pewnie lepiej będzie zaczerpnąć porady prawnej na miejscu jak poważnie myślisz, przy tych kwotach się zwróci szybko.
Sprawdz jeszcze to 0.5-0.8 % o których piszesz. Wszedłem na strone podatków w moim kantonie i jak pisałem max jest 0.3%. Jeśli jest taka różnica między kantonami to zawsze możesz wybrać Kanton gdzie ten podatek jest niższy.
@Polska2080: 4 lata temu podejmowałem podobną dezycję.
1. 27,5%
2. Mają wywalone, tu jest pełno obcokrajowców, szczególnie post-yugo, tak długo jak zachowujesz się normalnie nikt nie robi problemów. Oczywiście jak trafisz do jakieś zahukanej wioski na totalnym zadupiu, to może popatrzą inaczej, ale i tak nr 1 problem to lokalny dialekt. Nawet znajomość niemieckiego nie pomoże, jak się nauczysz to znajdziesz znajomych, jak nie, to i tak sie nie dogadasz. To