Wpis z mikrobloga

Byłem na teście wodorowo-metanowym i według wyniku wyszło sibo wodorowe (początkowy wynik wodoru 2 j, po 1,5h było już 70 j). Jestem umówiony do gastrologa, ale jest to na nfz a lekarz jest chyba starej daty i spodziewam się z doświadczenia, że może być mało pomocny lub w ogóle nie wiedzieć o co w tym chodzi. W razie gdyby tak było mógłby ktoś mi opisać jakiś schemat leczenia?
Czytałem, że większość osób bierze xifaxan + neomecyne, tylko w jakich dawkach i przez ile czasu? brać do tego probiotyk np sanprobi ibs żeby zasiedlić jelita "dobrymi bakteriami"? od momentu zakończenia leczenia przejść na low fodmap?
Problem jest ok ponad 2 lat. Jedynie co mi pomagało to metronidazol, ale podobno jest szkodliwy. Brałem sam xifaxan (bez niczego dodatkowego, bez diety) 1,5 roku temu na własną reke przez tydzień ale efektu nie było żadnego. Leki ipp nie pomagają.
#sibo #ibs #zdrowie #gastrolog #brzuch #jelita #lekarz #lekarzpoz
  • 11
Leki ipp nie pomagają.


@kerri: a masz wrzody żołądka? Czy w jakim celu ipp brałeś? Bo ja też zmagałem się z sibo/ibs, i jedyne co mi pomogło to branie enzymów trawiennych, okazało się, że mam właśnie za słaby kwas żołądkowy co prowadziło do objawów typowych dla sibo/ ibs, bo z tego co czytałem za niskie stężenie kwasu może być przyczyną sibo. A leki ipp właśnie hamują wydzielanie kwasu żołądkowego. No chyba,
  • 0
@nilmerg: Wrzodów nie mam. Byłem na kolanoakopii i gastroskopii i nic takiego nie wyszło.
U mnie jest przede wszystkim przelewanie/burczenie w jelitach i chyba też żołądku.
Do tego wzdęcia, odbijanie, jak się nasili to bóle brzucha, uczucie pełności.

Ipp brałem bo lekarze głównie to przepisują.
Teraz biorę czasem prokit i próbuje nifuroksazyd.

Jakie te enzymy bierzesz?
@kerri: no mi też przepisywał ipp, i guzik to dało a nawet jeszcze gorzej się czułem, bo zapewne trawienie białka było jeszcze gorsze, a takie białko jak się nie strawi dobrze w żołądku to potem powoduje problemy w jelitach. Ja na początku brałem kompleks enzymów "Aliness MULTI Enzyme Complex PRO", a teraz rano biorę do posiłku ten właśnie kompleks, a potem w ciągu dnia biorę już tańszy który głównie zakwasza "Essence
@kerri: na wodorowe sam xifaxan, nie wiem w jakich dawkach - ja miałam zdiagnozowane imo więc tutaj xifaxan przez 14 dni + neomycyna 10
do tego z probiotyków enterol

po antybiotykoterapii sanprobi IBS + suplementy + low fodmap

w międzyczasie sporo badań żeby znaleźć przyczynę

Generalnie droga impreza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Skąd jesteś? mogę poszukać polecanego lekarza
  • 0
@tangerine_: Jestem z Kielc.
Byłem w poniedziałek o gastrologa. Wymacał brzuch, obejrzał badanie gastroskopii i kolanoskopii i powiedział, że jestem zdrowszy niż większość społeczeństwa. Zobaczył też badanie na SIBO i powiedział, że ludzie to teraz wymyślają a antybiotyków nie powinienem brać bo niszczą organizm. Przepisał mi mnóstwo jakiś leków (intesta, tributron, scopolan, duspatalin), które mają w sobie m.in. maślan sodu, jakiś probiotyk i coś tam jeszcze a to mi jakoś nigdy
@kerri: mam lekarza w Krakowie, w sumie z Kielc to nie jest daleko :D

antybiotyków nie powinienem brać bo niszczą organizm.


@kerri: XD antybiotyki złe, więc #!$%@? pacjentowi worek innych leków xD

o ile faktycznie, neomycyna to silne gówno to z tego co kojarzę xifaxan nie jest typowym antybiotykiem.

Dobrze gdybyś zrobił badania i spróbował znaleźć przyczynę, inaczej to gówno będzie wracać (sugeruję badanie kału na obecność pasożytów i testy
  • 0
@tangerine_: Starsi lekarze to są kompletni ignoranci. Gość mi przepisał 4 leki, nawet nie pytając co już brałem a brałem sporo rzeczy, z czego część się pokrywa z tym co wypisał, tyle, że są pod innymi nazwami te leki.
Dobrego masz tego lekarza? i ile bierze za wizytę? ja to niestety ale nadal studiuje i trochę mi ciężko z kosztami. Ostatnio byłem na badaniu Sibo w Krakowie to badanie 320 zł
  • 0
@tangerine_: Od wtorku zacząłem xifaxan 3x400mg i neomecynę 3x250mg. Mam jedno i drugie na 14 dni.
W sumie od wtorku męczy mnie trochę mocny ból brzucha i czuje się jakby osłabiony. Nie wiem czy coś mi zaszkodziło czy to te leki.
Xifaxan już kiedyś brałem w mniejszej dawce i nic po nim nie czułem. Może to ta neomecyna?

Myślę czy wytrzymać 14 dni czy może skrócić neomecyne do 10 dni.
Może
@kerri: ja miałam Xifaxan na 14 dni i Neomycyna na 10. Zaczęłam od Xifa (na którym czułam się bardzo dobrze) i po jakimś czasie włączyłam Neomycynę i faktycznie tutaj było gorzej. Może spróbuj od samego Xifaxanu?
Jaki masz probiotyk?
  • 0
@tangerine_: Już jestem od wtorku na jednym i drugim. Teraz to co najwyżej mogę skrócić czas zażywania neomecyny. Ponad rok temu xifaxan w mniejszej dawce w ogóle mi nie szkodził, więc obstawiam, że to nie wina xifaxanu.

Probiotyku nie biorę żadnego bo podobno nie wolno. Choć z tego co czytam to są różne podejścia. Głównie to żeby brać od razu po skończeniu antybiotykoterapii. Choć widziałem też zalecenie, że można zacząć stosować