Wpis z mikrobloga

Hej mirki. Mam pytanie historyczne. Wczoraj po smierci pra babci wywozilem do cioci rozne rzeczy z jej domu. I pakujac rozne rupiecie do kartonu znalazlem cos takiego w bardziej bordowym i duzo bardziej poniszczone ale niemalze identyczne i znajduja sie na tym dokumencie ogolnie dane mojego pra dziadka ktory zmarl juz z 20 lat temu.. Wpisalem nazwe do neta ale w sumie nic sie nie dowiedzialem tylko zdjecie tego papieru znalazlem podobne. Jak ktos sie zna to moge na pv podeslac oryginalne zdjecie papieru dziadka. To jest jakis dokument na prace w rzeszy czy jakis dokument z tamtejszych czasow? Mam niemieckie nazwisko co prawda ale w naszym domu zawsze sie mowilo po polsku i nikt niemieckiego nie uzywal.. #historia #2wojnaswiatowa #hitler
gaceksteam - Hej mirki. Mam pytanie historyczne. Wczoraj po smierci pra babci wywozil...

źródło: images

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@gaceksteam Niemcy mają swoje bazy żołnierzy Wermachtu, ale nie są udostępniane publicznie.

Wypełniasz formularz, płacisz z 20€ i dostajesz raport o służbie przodka.

Hitlerowcy mieli porządek w papierach, to nie Sowieci którzy nigdy nie doliczyli się dokładnej liczby poległych.
  • Odpowiedz
@gaceksteam: Soldbuch czyli książeczka wojskowa, twój dziadek służył w siłach zbrojnych III Rzeszy. Poszukiwania możesz zacząć od lokalnego IPN, jest spora szansa, że dziadek musiał opisać swój życiorys, zachowała się np. teczka paszportowa. Jako rodzina dostaniesz wgląd. Jeśli tam nie będzie info o jego służbie, uderzaj wówczas do niemieckiego archiwum wojskowego.
  • Odpowiedz