Wpis z mikrobloga

#tojestmultikonto #elektronika #hobby

Myślę, że realne możliwości przetwornicy na XL6009 to jakieś 20.8 W (16 V / 1.3 A), przy wyższym napięciu układ parzy w palce, cała płytka przetwornicy robi się strasznie gorąca, a dioda SS14 (albo SS24?, dokładnie nie pamiętam, ale byłem w szoku, że jest tam taka dioda na PCB) chyba mówi już wszystko o możliwościach tego układu. Po wymianie diody na SS34 dioda przestaje się "palić", zamiast tego rozgrzewa się układ XL6009. Przy obciążeniu 12.4 Ω (napięcie zasilania dla tego obciążenia to maksymalnie ~ 16.54 V czyli 1.34 A i 22.1636 W) i zasilaczu 12 V (30W) byłem w stanie podkręcić napięcie do 24 V, ale układ się zwyczajnie przegrzewał i nie nadawał się do pracy ciągłej. Impulsowo na maksymalnie parę minut da się to zrobić, ale 30 minut już nie wytrzyma, nawet przy 18 V może być z tym problem. Układ działa lepiej z cewką 75 uH i kondensatorem 2.2 nF między pinami 3 i 4 układu. Potencjometry nadają się od razu do wymiany, często nie działają lub przerywają (dobry potencjometr to teraz około 7 - 15 zł szt.).

Zdjęcie poglądowe* (istnieją różne wersje tej przetwornicy i tego układu, płytka, prawie zawsze wygląda tak samo, nie ma możliwości zamocować do niej radiatora, a układ powyżej 1.2 A zaczyna się mocno nagrzewać. Sama przetwornica na fabrycznych kondensatorach strasznie syfi (powinna mieć na wejściu i na wyjściu 2 kondensatory ceramiczne lub MKT 1 uF / 63 V, 100 nF / 100 V to minimum) i kondensatory elektrolityczne (te fabryczne to jakiś żart). Generalnie jest prosta zasada, STEP-UP to kondensator o wyższej pojemności na wejściu i niższej na wyjściu. STEP-DOWN odwrotnie (wyższy na wyjściu i mniejszy na wejściu). Proporcje to 1:2 lub 2:1 np. 220 uF i 470 uF, (może być też 1:1 jeżeli prąd nie ulega zmianie lub rośnie).

Płytka jest zbyt mała i wszystkie elementy przegrzewają się przy wyższych prądach, bo są ciasno upakowane, co utrudnia oddawanie ciepła.
Niektóre z tych przetwornic podobno wytrzymują do 4A, ale przy tej samej budowie przetwornicy i wielkości płytki drukowanej wydaje się to niemożliwe.
tojestmultikonto - #tojestmultikonto #elektronika #hobby

Myślę, że realne możliwości...

źródło: 00039208_1

Pobierz
  • 7
nie ma możliwości zamocować do niej radiatora


@tojestmultikonto: Gówno prawda, od spodu dajesz termopada i masz dwa otwory aby przykręcić płytkę, sam tak robię i przy 3A jest lekko ciepła.
@dktr: W tej się nie da. Jest za mała powierzchnia odprowadzania ciepła, a między układem i miedzią masz izolator. Najlepiej byłoby zamocować radiator od góry, ale za dużo z tym #!$%@?. Poza tym 3A i tak z tego nie wyciągniesz. LEKKO CIEPŁY RADIATOR MIAŁEM Z LM2596 ADJ PRZY 18 W, PRZY 28 W BYŁ JUŻ DOŚĆ GORĄCY, MIAŁ PONAD 40 °C, MOMENTAMI PARZYŁ MNIE W BRZUCH PRZEZ KOSZULKĘ T-SHIRT.

TAM
Gówno prawda, od spodu dajesz termopada i masz dwa otwory aby przykręcić płytkę, sam tak robię i przy 3A jest lekko ciepła.


@dktr: PODEJRZEWAM, ŻE TEN UKŁAD LEPIEJ ODDAWAŁBY CIEPŁO GDYBY NIE BYŁ PRZYLUTOWANY DO TEJ PŁYTKI.

TEORETYCZNIE TAKĄ TEMPERATURĘ OSIĄGNĘ NAWET NA ŻELAZKU, ALE RACZEJ NIE ZDEJMĘ TEGO UKŁADU BEZ JEGO USZKODZENIA. MOŻNA GO ODCIĄĆ LUB ODERWAĆ MECHANICZNIE, ALE USZKODZISZ PŁYTKĘ. NAWET NIE MAM PEWNOŚCI CO DO TEGO, ŻE TEN