Wpis z mikrobloga

Przed chwilą odebrałem połączenie z numeru +48500079468. Osoba ze wschodnim akcentem podała się za pracownika Banku PKO. Po zdemaskowaniu padły przekleństwa, groźby karalne i manifest pochwalny wobec Rosji. W tle odgłosy hali call center więc możliwe, że to zorganizowane działania w ramach wojny hybrydowej. Przebieg rozmowy wyglądał mniej więcej tak:

- Dzień dobry, Bank PKO, dzwonimy w sprawie kredytu…

- Czemu tak oszukujecie ludzi? Zaraz zgłaszam numer na policję, do CERTu i Banku

- [chwila prób tłumaczeń]

- Przestańcie tak oszukiwać ludzi.

- Wyp*laj! Przyjedziemy po ciebie i zobaczysz! Rosja będzie niedługo rządzić światem! Sp*j! itp.


Przestróg przed takimi telefonami jest wszędzie pełno, ale chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że to może być właśnie zorganizowana akcja w ramach wojny hybrydowej i zwykłe ignorowanie takich połączeń nie wystarczy. Jako, że policja ignoruje zupełnie tego rodzaju zgłoszenia (szczególnie jeśli zgłaszający nie został okradziony), Apeluję, żeby zgłaszać numery telefonów do CERTU: https://incydent.cert.pl/ oraz do Banku czy innej instytucji lub firmy pod którą się podszywają, a także upubliczniać je w internecie, szczególnie na stronach z bazami niebezpiecznych numerów. Biorąc pod uwagę obecny kontekst geopolityczny, to jest sprawa bezpieczeństwa narodowego.
  • 6
  • Odpowiedz
@dunder koleżanka miała tak samo naciskali na nią podawać dane np ile pieniędzy jest na koncie. Po zdemaskowaniu wyzywanie od pidarasów xD
  • Odpowiedz
@dunder pytanie jaki nr zgłaszać. Do mnie tez kiedyś zadzwonili, żeby potwierdzić przelew dużej sumy, rzekomo w mojego konta. Oczywiście nie dałem się nabrać, pewnie również dlatego, że dzwonili z banku, z którym nigdy nie miałem do czynienia.
Ale sprawdziłem potem nr w Google i to był rzeczywisty nr tego banku.
Spoofing nr telefonu jest banalny do wykonania i powszechnie stosowany. Dlatego między innymi banki wyłączają autoryzacje SMS na rzecz powiadomień push.
  • Odpowiedz
  • 0
@tegie: może pomóc o tyle, że w którymś momencie operatorzy czy instytucje zajmą się także kwestią jakichś zabezpieczeń przed spoofingiem.
  • Odpowiedz