Wpis z mikrobloga

Ostatnie lata przyniosły prawdziwą rewolucję w branży IT, a wszystko za sprawą coraz bardziej zaawansowanych technologii AI. To, co kiedyś wydawało się scenariuszem z filmu science fiction, dzisiaj staje się naszą codziennością. Roboty piszące kod, automatyzujące testy, czy nawet tworzące projekty - brzmi jak utopia dla przedsiębiorców, ale co z pracownikami IT?

Nadgodziny, presja, niepewność zatrudnienia - to stało się udziałem wielu programistów, testerów i innych specjalistów IT. "#!$%@?" - to nowe motto branży, gdzie maszyny nie tylko wspierają ludzi, ale stopniowo ich zastępują. Ironią jest, że w momencie, gdy technologie AI zaczęły przenikać do każdego aspektu IT, oczekiwania wobec ludzkich pracowników wzrosły. Szybciej, wydajniej, taniej - to hasła, które teraz każdy w IT słyszy niemal codziennie.

Zwolnienia? Tak, są i to coraz częściej. Firmy, pod pretekstem optymalizacji kosztów i "wdrożenia innowacyjnych rozwiązań", rezygnują z ludzkich pracowników na rzecz algorytmów. Paradoks polega na tym, że choć technologie AI mają za zadanie "ułatwić" pracę, dla wielu stały się one powodem do zmartwień.

A co z zarobkami? Mimo wszystko, mogłoby się wydawać, że praca w IT to nadal "złoty strzał" na rynku pracy. Niestety, rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Wzrost płac jest zauważalny, ale nieproporcjonalny do wzrostu wymagań i odpowiedzialności. W niektórych przypadkach, specjaliści IT zarabiają niewiele więcej niż osoby pracujące w innych branżach, które nie muszą ciągle aktualizować swoich umiejętności czy martwić się o automatyzację.

To prawda, AI otworzyło nowe możliwości i z pewnością jest przyszłością naszego świata. Ale nie można zapominać o ludzkim aspekcie technologii. Rozwój, innowacje, postęp - tak, ale nie kosztem ludzi, którzy są fundamentem każdej branży, w tym IT.

#programowanie #pracait #pracbaza #programista15k
  • 36
  • Odpowiedz
@jedrek1212: dios mio, jakie populistyczne pierdy.
Podstaw za informatyków włókniarki a za AI krosno mechaniczne i tekst żywcem wyjęty z broszury Róży Luksemburg sprzed 120 lat.

I o ile włókniarek żyjących w suterenach można było jakoś po ludzku żałować o tyle tej nieudanej części IT która myślała że będzie uprzywilejowana już zawsze nie potrafię ani trochę.
  • Odpowiedz
  • 0
Majac 35 lat masz jeszcze jakies 40 lat pacy przed soba...


@JayCube: Wiem, skusiłem się jak głupi na B2B, to teraz nie będzie emerytury. Z drugiej strony teraz jak szukałem to tylko na B2B chcieli mnie zatrudnić.
  • Odpowiedz
@jedrek1212: nie ma branżny, w której nie trzeba martwić się o automatyzację. Nawet prostytutki się martwią a co dopiero jakikolwiek pracownik mający komputer jako główne narzędzie pracy. Od doświadczonego programisty po wklepywacza danych do Excela
  • Odpowiedz
Podstaw za informatyków włókniarki a za AI krosno mechaniczne


@thorgoth: xD krosno mechaniczne diametralnie zwiększyło zapotrzebowanie na siłę roboczą w przemyśle włókienniczym.
  • Odpowiedz
populistyczne pierdy


@thorgoth: oczywiście że tak

nieudanej części IT która myślała że będzie uprzywilejowana


@thorgoth: no tutaj brzmisz jak ci ludzie z XIX wieku xD

Akurat IT zmienia się bezustannie, "dopiero co" była rewolucja przejścia z lamp na tranzystory i takie samo #!$%@?. Jedyne co się zmieni to produktywność, branża będzie mogła dostarczać jeszcze lepsze rzeczy, jeszcze szybciej.
I tak jak zawsze, ci co się nie dostosują stracą pracę, ci
  • Odpowiedz
xD krosno mechaniczne diametralnie zwiększyło zapotrzebowanie na siłę roboczą w przemyśle włókienniczym.


@zobq: i zmniejszyło zarobki, bo nie trzeba było specjalistów
  • Odpowiedz
Zwolnienia? Tak, są i to coraz częściej. Firmy, pod pretekstem optymalizacji kosztów i "wdrożenia innowacyjnych rozwiązań", rezygnują z ludzkich pracowników na rzecz algorytmów.


@jedrek1212: Najgłupszy argument biorąc pod uwagę jak działa cała branża. Ludzie w IT nie mają do odklepania roboty jak w fabryce gnoju, a tworzą rozwiązania dla klientów. Paradoksalnie uważam, że zapotrzebowanie na programistów się zwiększa przez AI
  • Odpowiedz
@jedrek1212: Kto siedzi w IT i programowaniu to wie czym się kończy AI w tej dziedzinie, praca będzie łatwiejsza - wiem bo sam używam AI do kodowania. Kto nie siedzi w IT pisze takie bzdury jak OP :)
  • Odpowiedz