Wpis z mikrobloga

Potrzebuje zbudować portfel inwestycyjny, zamierzam sprzedac mieszkanie ktore dostalem w spadku (55m, gleboki prl, miasto powiatowe wartosc okolo 250-300k, wynajem w tym mieście jest bardzo tani okolo 1000zl). Mam inne nieruchomości, ten blok jest najsłabszym ogniwem więc odpada jako pierwszy.
Ma ktoś jakieś pomysły? Czy może to zły pomysł żeby to sprzedawać? Aktualnie jest wynajmowane, dostaje tysiaka miesiecznie, nie mam problematycznych wynajmujacych zawsze od paru lat wszystko jest na czas #inwestycje #nieruchomosci #gielda
  • 14
  • Odpowiedz
  • 0
@djmentos: @dzem_z_rzodkiewki @saviola7 mam "Finansową Fortecę" Marcina Iwucia, jeszcze nie przewertowałem jej ale wydaje mi sie że jakies podstawy tam znajde, chodzi mi o to jakbyscie to podzielili procentowo, są etfy, obligacje, krypto, bo instynkt mi podpowiada zeby pozbyc sie nieruchomości z wyludniającego sie miasteczka 30k mieszkanców.
  • Odpowiedz
@curiousboi: poszczególne procenty to odzwierciedlenie Twojego podejścia do ryzyka i czasu inwestycji, raczej nikt Ci gotowca nie da. Jesteś gotów stracić 100k? Włóż 30% w krypto. Nie chcesz nic stracić? Lokata. Mniejszy zysk większa stabilność? Obligacje. ETFy też mogą spadać.
  • Odpowiedz
@curiousboi: teraz nawet na obligacjach wyciągniesz więcej, a jeśli dorzucisz trochę akcji to jeszcze lepiej. Przeczytaj tę Finansową Fortecę, a potem Inwestowanie dla każdego. Na inwestomat.eu, albo na blogu Iwucia może nawet znajdziesz przykłady ich portfeli długoterminowych. Osobiście z tych dwóch źródeł częściej czytam inwestomat, jest bardziej konkretny. Znajdziesz tam odpowiedzi na pytania jakie obligacje i jakie etc na akcje. Jestem w podobnej sytuacji do Ciebie, czekam tylko aż minie 5
  • Odpowiedz
@curiousboi: przez ciebie, bo przecież to ty miałbyś płacić ten podatek. Dobrze że zerknalem teraz jeszcze do neta, żeby to potwierdzić, bo dowiedziałem sie, że 5 lat liczy się od końca roku w którym był zakup, a nie od dokładnej daty zakupu. Czyli jak kuoisz na początku roku to czekasz w sumie prawie 6 lat. Podatek płacisz od dochodu, czyli od ceny sprzedaży odejmujesz koszty uzyskania, czyli cenę zakupu i dopiero
  • Odpowiedz
@pwrtwr: w co planujesz wrzucic? jaka jest Twoja obecna sytuacja?
Kupilem mieszkanie w PL (splacone), bo chcialem tam ukladac swoje zycie. Jednak sytuacja sie zmienila i zdecydowalem sie na pozostanie na emigracji. Kupilem mieszkanie w NL (nieduze, ale w centrum).Czekam az minie te 5 lat i tez sie pozbede nieruchomosci. Wynajem to nie dla mnie. Mam troche kasy w srebrze, na gieldzie, krypto i obligacjach. Za pieniadze z PL chcialbym dorzucic
  • Odpowiedz
@Maciejo94: też mieszkam za granicą, a mieszkanie w PL było okazją, więc kupiłem. Wartość trochę wzrosła, ale nawet go nie wynajmowałem bo to nie dla mnie. Wole inwestycję które nie wymagają interakcji z ludźmi:) Dlatego przerzucę kasę na obligacje i etf bo tym mogę sobie zarządzać z poziomu telefonu.
  • Odpowiedz