Wpis z mikrobloga

Jeśli autokonsumpcja będzie na jakimś przyzwoitym poziomie to się może jakoś skalkulować. No ale to by trzeba to wszystko policzyć.
  • Odpowiedz
@pupawolowa: Trochę zależy jaki blok - jeśli 15 pięter i emeryci, którzy siedzą cały dzień w domu, to ma sens - bieżąca produkcja pójdzie na ich gotowanie, sprzątanie itd. A jeśli to 4 piętra w nowoczesnym budownictwie, gdzie mieszkańcy wychodzą do pracy i mieszkania stoją puste w czasie słonecznych godzin, to zysk będzie niewielki
  • Odpowiedz
@odysjestem: Tu nie ma kwestii dogadywania, po prostu taka instalacja może działać jedynie na potrzeby części wspólnych bo na jakiś licznik wpięta być musi, a w bloku jest standardowo licznik na administrację oraz osobno liczniki na każdy lokal.
Jak mieszkańcy chcieliby to odczuć na własnych rachunkach za prąd, to mogą sobie co najwyżej pozakładać na swoich balkonach jakieś mini-instalacje PV.
  • Odpowiedz
@pupawolowa mamy kilkanaście osiedli bloków mieszkalnych z PV. Ogólnie części wspólne pobierają od 2000-18000 kWh na klatkę, zależnie od charakterystyki. Zwroty i oszczędności wychodzą bardzo fajne. Podejrzewam, że temat został podniesiony ze względu na grant oze, w tym przypadku jest dotacja 50% i warto w temat wejść
  • Odpowiedz