Wpis z mikrobloga

#sen #zdrowie #pytanie
Moi drodzy, jakie badania sobie zrobić przy chronicznym zmęczeniu i słabej jakości snu? Od jakichś 2 miesiecy jest fatalnie ze snem, a od 4 tygodni jestem od 16 tak zmeczona, że nawet siedzieć nie mogę. Oczywiście zasnąć tez nie.
Śpię po 3-6 godzin dziennie. Czasami udaje się 8, ale to tak raz na dwa tygodnie.
  • 20
  • Odpowiedz
@Akayari:
Idź do internisty to po wywiadzie zarekomenduje, a jak już chcesz iść z pakietem gotowym w łapie to weź pakiet adekwatny do wieku i płci z oferowanych przez firmy diagnostyczne. Będzie tam morfologia, hormony, wątroba i inne podstawowe
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@multikonto1203 zrezygnowalam z cukrow, z samych węglowodanów niestety za ciężko. Jeszcze chleb mi został z takich gorszych.
No i ze wzgledu na specyfikę pracy twz nie jestem w stanie nie patrzeć w ekran przed snem. Przed telefonem czasami uda mi się nie siedzieć, ale siedzę do pozna przed laptopem. Z tym ruchem też spróbuję, bo robi się coraz cieplej.
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@theOstry jestem juz po ciazy i dziecko prawie odchowane xD właśnie przez nie mój sen wyglada jak wyglada. Wszystko mnie budzi, jestem wrecz csly czas czujna. Chociaż od roku/dwóch śpię trochę mocniej.
Tzn. brzmi zle, ale po prostu rozregulowal mi się sen przed pierwsze dwa lata.
  • Odpowiedz
@Akayari: Ruch min 6k krokow dziennie. Nie pij kawy po 15, nie pij kawy 3h od pobudki. Idź spać o 22 i wstawaj wczesnie. Nie jedz 2h przed snem ciezkidhc posiklkow. Podstawowe rzeczy w tym wieku. Ja miałem życie nocne do 30stki a potem speedrun problemow i trzeba bylo sie ogarnac
  • Odpowiedz
@Akayari:
Badani krwi i tarczycy + jakieś minerały i witaminy (standardowy zestaw)
Przejrzenie diety - czy masz wystarczająco witamin i minerałów, w szczególności Wit D i omega 3, które warto suplementować, błonnika, tłuszczów nienasyconych
Higiena snu - chłodno w sypialni, ograniczenie światła niebieskiego na 1-2h przed snem, sen o tych samych porach i reszta rzeczy stąd https://www.hubermanlab.com/newsletter/toolkit-for-sleep
I jeśli nic z powyższego to może jeszcze być bezdech senny
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@theOstry nie chcę już więcej:P
@zdrajczyciel bezdechow nie mam. Ale mam lekką nadwagę. Tzn teraz normaz ale nadal bardzo blisko gornej granicy BMI.
@zdrajczyciel mam nerwicę lękową, ale jakoś ją solo ogarniam. Mam problem jak dzieciak mi choruje albo muszę zrobić xos przemyślanego xD brzmi śmiesznie, ale to taki rodzaj nerwicy lękowej. Mam katastroficzne myśli po smierci rodzica.
  • Odpowiedz
@Akayari: Objawy całkowicie normalne dla problemów z snem, leć do rodzinnego niech ci wykona podstawowe badania, dodatkowo kup sobie melatonine 1mg i łykaj 1-2 tabletki godzinkę przed snem, dodatkowo przewietrz pokój przed snem i częściowo staraj się higienę zachować.
  • Odpowiedz
@Akayari: Nerwica powoduje też zaburzenia snu. Więc to też do rozkminy. Powodzenia w każdym razie.

p.s. zamiast melatoniny na początek proponuje próbować ustawić sobie zasypianie samodzielnie z pomocą herbatek np. L'Herboriste No. 108 – Verbena, Orange, Mint
  • Odpowiedz