Wpis z mikrobloga

Jestem vatowcem, ale jakiegoś czasu pracuje dla spółki z UK, tak więc naturalnie opłacają faktury bez vatu. Czy mogę w tej sytuacji otrzymać zwrot VAT-u za wydatki firmowe, które ten vat zawierały i go opłacałem? Czy jest to raczej niemożliwe, jeśli sam w przeciągu roku tego "vatu" do urzędu nie daje (chociaż nie do końca, bo w ciągu roku coś tam wpadnie z Polski dodatkowo, a więc pojawia się jakaś mała okazja do odliczenia)?

#b2b #podatki
  • 9
@derczy: możesz ale nie jestem pewny czy 60 czy 180 dni. Wystaw jedną fakturę na kogoś z PL na 100+23% vat i wystąp o zwrot w ciągu 60 dni i nikt się nie przyczepi.
  • 0
@kuncfot: Jakbym miał na kogo, to pewnie tak bym zrobił. W tym roku coś na pewno wpadnie z vatem, ale chcę w przyszłym miesiącu zrobić większe zakupy, tak więc wewnętrzna cebula we mnie, podpowiada mi, że fajnie byłoby tego vatu nie płacić. A czy bez takiej faktury na PL jest opcja, że ktoś się do mnie o coś przyczepi?
@derczy: przy pierwszym zwrocie zawsze się przyczepią, poproszą o fakturę przychodową, o większe koszty. Normalka.

i j.w. możesz też wystąpić o zwrot vat na konto vat - zapłącisz z tego dochodowy, zus

Możesz wystawić fakturę na mamę, tatę, śwagra byle płatna przelewem i wtedy wszystko jest cacy i przelew murowane 60dni.

Zadzwoń na KIS to się dowiesz czy przy samych fakturach na UK możesz występować o 60 dniowy zwrot.

Krajowa Informacja
  • 0
@Gr0szka: Co oznacza, że nie muszę czekać? Mogę odliczyć po prostu ten vat od podatku dochodowego i zapłacić go mniej, czy jednak muszę czekać, aż przyjdzie jakiś zwrot, żebym mógł go uwzględnić?
@derczy możesz przeksięgować już na bieżące zobowiązania, tzn. np. w rozliczeniu lutego zaznaczasz w JPK ile nadwyżki ma zostać zaliczone na poczet podatku dochodowego za luty. Za dochodowy przelewasz mniej lub wcale w zależności od wysokości nadwyżki.
  • 2
@kuncfot: Zadzwoniłem. Okazało się, że mogę tak zrobić i wystąpić o zwrot do 60 dni, chociaż ogólnie powinno to być 180, ale istnieje jakieś ustępstwo, że jeśli podatnik może rozliczyć VAT w taki sam sposób, jeśli świadczy usługi w Polsce, to powinien również to zrobić, jeśli robi to za granicą i nie otrzymuje z tego tytułu VAT (coś takiego xd).

@Gr0szka A robiłeś tak może? Bo z informacji, które doczytałem wynika,
A robiłeś tak może? Bo z informacji, które doczytałem wynika, że nie mogę ot tak sobie zapłacić mniej, póki urząd skarbowy nie zweryfikuje tego zwrotu i nie da "zielonego światełka", że go faktycznie otrzymałem


@derczy: możesz wystąpić o zwrot vat w ciągu 60 dni i w tej samej deklaracji np5k przeznaczyć na bieżące zobowiązanie z tyt. pit5
@derczy tak, rozliczałam tak wielu klientów. Tylko w jednym przypadku US wysłał pismo z potwierdzeniem, że potwierdzają przeksięgowanie nadwyżki VAT na poczet podatku dochodowego. Zwykle klienci wybierają właśnie przeksięgowanie a nie zwrot bo rzadziej jest wtedy kontrola/czynności sprawdzające