Wpis z mikrobloga

Czy wie ktos czy są jakieś przeciwwskazania przeciwko kupowaniu ETF na bossa IKE / IKZE na Euronext Amsterdam (w kwestii oplat, podatkow itd.)? Wiekszosc zazwyczaj kupuje na Xetra i staram sie unikac Londynu / USA bo tam sa oplaty skarbowe / wysokie oplaty za dywidendy z USA.

Pytam bo mam troche fundow na PKOBP TFI w funduszach Japonskich i Emerging Markets kupionych jak jeszcze nie rozumialem jak bardzo nieoptymalne podatkowo sa te instrumenty i jako ze mam limit IKE / IKZE w tym roku to chce je sprzedac na TFI PKOBP i tego samego dnia kupic z limitu IKE. Patrze glownie na:

iShares Core MSCI Japan IMI UCITS ETF (IE00B4L5YX21, IJPA)
iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF (IE00BKM4GZ66, EMIM)

Rozwazam Euronext Amsterdam bo ma ciut nizsza oplate niz Xetra wg tabelki boś (marginalnie) + duzo mam juz rzeczy Vanguard na Xetrze wiec chetnie wezme blackrockowe instrumenty na niderlandzkiej gieldzie zeby bardziej zdywersyfikowac lokalizacje & dostawce.

#gielda
  • 5
Rozwazam Euronext Amsterdam bo ma ciut nizsza oplate niz Xetra wg tabelki boś


@Thrandir: Co to znaczy? Jeśli już to na Xetra masz niższą prowizję minimalną o 5 PLN albo 1 EUR/USD

Wiekszosc zazwyczaj kupuje na Xetra i staram sie unikac Londynu / USA bo tam sa oplaty skarbowe / wysokie oplaty za dywidendy z USA.


Giełda na której kupujesz nie ma żadnego wpływu na stawkę podatku od dywidendy.
  • 0
@Asceus: O rzeczywiscie euronexty maja o 5 zlotych wyzsza prowizje, dzieki nie zauwazylem.

Chodzilo mi o oplate za zarzadzanie, to iShares notowane na euronexcie amsterdam ma pare promili nizsze koszta niz najtanszy analogiczny fund na xetrze (vanguardowy ma najnizsza wg tabelki na stronie bos)

Co do kwestii gieldy na ktorej i podatkow - nie wiem czy masz racje, po cos ludzie wypelniaja w8-ben albo preferuja kupowanie dywidendowych na gieldzie w londynie
@Thrandir:
Jeśli kupisz akcje na niemieckiej giełdzie i po kilku miesiącach dostaniesz dywidende to też nie nalicza Ci podatku ale to nie znaczy że tego podatku nie ma.
Musisz zapłacić podatek w Polsce.
Chyba nie sądzisz ze skoro broker nie zabrał od razu podatku to już nic nie trzeba z tym robić.
Dostaniesz pismo z Urzędu Skarbowego i będą ciebie ścigać z powodu 50 zł + odsetki karne.
  • 0
@zaq22: ...czytales ze ja pisalem o IKE IKZE nie?
Ale nawet w przypadku zwykłego maklerskiego w wielu miejscach podatki od dywidend pobierane są u źródła. Jasne, że często musisz wtedy też zapłacić w Polsce - ale często nie bo np. na bazie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania składasz papier i płacisz tylko od różnicy. A przy IKE IKZE chyba zawsze bossa płaci przy zagranicznych u źródła - z wyjątkiem LSE jak