Wpis z mikrobloga

Mirasy, czy mamy tutaj jakiegoś specjalistę od kawy, który by mi pomógł nauczyć się ustawiać nowy ekspres kolbowy ? Myślałem, że YT wystarczy, ale chyba ciągle robię coś źle, bo za każdym razem kawa wychodzi kwaśna :(

Ekspres to Sage Bambino, a młynek to Fellow Opus:
- Zmieniałem ziarna palone ok 3 tygodnie temu (Obecnie Coffeelab Gwatemala Huehuetenango, ale próbowałem też z Coffee Plant Chocolate Bomb)
- Zmieniałem stopień mielenia (od drobnego tak że kawa nie chciała lecieć, do takiego że przelatywała w 20 sekund - obecnie trzymam się ok 40g ekstracji w około 30 sekund)
- Zmieniałem proporcje kawy w koszyku i wody (aż do 1:4)

Będę mega wdzięczny za pomoc - już zmarnowałem prawie 300 g kawy i sporo nerwów na niesmaczne shoty.

#kawa #ekspresdokawy #kiciochpyta
  • 5
@mozzie daj się nagrzać ekspresowi. To jedyne co możesz zrobić z taką zabawką.

Zapnij kolbę z sitkiem i zostaw go włączonego na 5-10 minut. Dopiero potem dodaj kawy i w momencie jak masz zdjętą kolbę spuść z bloku kilka ml wody.

@MistrzKowalski bzdura. Spokojnie mogę Ci zrobić gorzką, orzechową i kwaśną kawę z tych samych ziaren.
AdamES - @mozzie daj się nagrzać ekspresowi. To jedyne co możesz zrobić z taką zabawk...

źródło: temp_file6258564580956973860

Pobierz
@MistrzKowalski może nie słyszałeś że temperatura parzenia ma wpływ na smak kawy.
Mając ekspres z kontrolerem PID możesz ustawić tą temperaturę. Różne odmiany i sposoby palenia lubią się z innymi temperaturami.