Wpis z mikrobloga

#geoportal #prawobudowlane #geodezja

Między moją działką a sąsiada biegnie polna droga gminna, w kilku miejscach na mapach moje ogrodzenie wchodzi na drogę i to dość sporo bo na oko 2 metry i tak ciągnie się przez kilkanaście metrów. Dodatkowo w pasie granicznym znajdują się dwa budynki, kostka brukowa itd. Od strony sąsiada wygląda to identycznie ponieważ drogą jest kręta. Ogrodzenie i cała reszta budowana w latach 80-90. Jak to wygląda prawnie gdyby gmina, czy ktoś prywatnie miał jakieś obiekcje, można to jakoś uregulować lub coś z tym zrobić?
  • 4
@Reynald: Tak to wygląda, że gmina wezwie geodetę i tam, gdzie masz dobudowane na gminnym będziesz to musiał rozebrać, no chyba, że gmina zgodzi się, żebyś to odkupił po cenie rynkowej ¯\(ツ)/¯. Zazwyczaj gmina idzie na rękę, im wcześniej się tym zajmiesz, tym lepiej, bo później może byc już ciężko, żeby to wyprostować, jeśli gmina będzie miała jakieś plany co do tej drogi. O zasiedzeniu zapomnij, to na urzędników w ogóle
  • 0
@Glikol_Propylenowy: Dziękuję za odpowiedź. Kilkanaście lat temu utwardzono część tej drogi która jest dojazdem do posesji, był geodeta powbijali słupki przy moim ogrodzeniu ale ze mną nawet nikt się nie kontaktował. Dlatego też zastanawiam się czy tam mogą być ewentualne błędy na mapach czy tymi odchyłami nikt nawet się nie zainteresował? Ciężko powiedzieć
@Reynald: Oczywiście, że na geoportalu mogą być błędy, musiałbyś sobie załatwić dokładna mapkę z gminy, żeby mieć jakieś podstawy do czegokolwiek, a najlepiej zainwestować w geodetę. Ale to koszty, papierologia i tak dalej. Chociaż moim zdaniem lepiej tak na spokojnie, niż później za X lat w totalnych nerwach, kiedy zainteresuje się tym gmina.
Ale może niech ktoś jeszcze wypowie się w tym temacie, bo sam nie miałem podobnego doświadczenia, tylko to