Wpis z mikrobloga

#zus #kiciochpyta #prawo

Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o świadczeniu wyrównawczym dla osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad dziećmi wymagającymi stałej opieki Dz.U. 2021 poz. 2314

Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym Dz.U. 2023 poz. 1429

W 2022 roku weszła w życie ustawa o świadczeniu wyrównawczym. W skrócie rodzice dzieci z niepełnosprawnością (obecnie już dorosłych dzieci) co przeszły na wcześniejszą emeryturę mogą dostać wyrównanie do kwoty obecnej świadczenia pielęgnacyjnego.
W 2024 roku weszła w życie ustawa o świadczeniu wspierającym. Osoby z Niepełnosprawnością co będą chcieli wnioskować o nie – opiekunowie ich stracą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

No i tu zaczyna się cała zagwozdka. Na chłopski rozum świadczenie wyrównawcze powinno pójść w odstawkę w przypadku przyznania świadczenia wspierającego. Z drugiej jednak strony ani w jednej ani w drugiej ustawie nie ma żadnej wzmianki co w przypadku przyznania świadczenia wspierającego. Żadnych informacji w ustawie o świadczeniu wspierającym ani żadnej zmiany w świadczeniu wyrównawczym.

Wysłałem zapytaniem do ZUS-u. Odpowiedzieli, że sami jeszcze nie wiedzą co robić ze świadczeniem wyrównawczym w przypadku przyznania świadczenia wspierającego. Wysłałem również jakieś 2 tygodnie temu zapytanie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Póki co bez odzewu.

Może z obecnych tu osób ktoś jeszcze interesuje się tematem?
  • 4
  • Odpowiedz
@khebf: Podpowiem Ci jedno. W sprawie ustalenia potrzeby wsparcia, bo to najpierw musisz załatwić, a potem świadczenia wspierającego, to nikt nic nie wie. Jeden wielki burdel
  • Odpowiedz
  • 0
@lublinmk: to wiem :) Jednak nie interesuje mnie poziom potrzeby wsparcia a właśnie późniejszy etap. Jak wcześniej pisałem na chłopski rozum powinni zawiesić świadczenie wyrównawcze. Z drugiej jednak strony czytając ustawy nic nie mówi o tym, że po otrzymaniu świadczenia wspierającego powinno się zawiesić świadczenie wyrównawcze. Wśród podopiecznych mam dwie osoby co mają taką sytuacje. Zostaje mi czekać i zobaczyć na co się potem ZUS powoła odbierając opiekunowi świadczenie.
  • Odpowiedz
@khebf: z uwagi na to że w ustawie nie ma zapisu o zawieszaniu świadczenia wyrównawczego przyjmujemy że ustawodawca dopuszcza możliwość pobierania obu świadczeń. No vhyba że rząd jednak wyda inne przepisy/wytyczne
  • Odpowiedz