Wpis z mikrobloga

Tak się zastanawiam. Czy strzelby z amunicja srutowa kaliber 12 nie były by jakąś kontrą na drony bojowe, obserwacyjne i fpv? Broń tania, dostępna i łatwa w obsłudze. Ale jak ze skutecznością?
Może jacyś myśliwiec się wypowiedzą?
#ukraina #myslistwo #polowanie #bron
  • 13
  • Odpowiedz
@Gooma: Drony mają wiele delikatnych komponentów (zwłaszcza wielowirnikowce) także nawet drobny śrut może spowodować ich uszkodzenie/zestrzelenie. Ale ja bym zrobił to tak, żeby budować karabiny maszynowe na amunicję do strzelby aby móc szybko "obsiać" niebo. Nawet żeby nie budować broni od nowa to można robić amunicję śrutową do istniejących granatników maszynowych
  • Odpowiedz
@Gooma: Amerykanie zaczęli o tym mówić, ale chyba tylko propagandowo. Do takich zabaw potrzebna jest dodatkowa jednostka broni. Amunicja która swoje waży. A skuteczność jest mocno dyskusyjna. Ciężko trafić szybko lecący obiekt, niski skuteczny zasięg śrutu, żeby trafić trzeba wiedzieć że nadlatuje, jak już trafisz nie wiadomo czy nie wybuchnie, jak przeciwnik będzie widział że możesz się bronić będzie szybciej atakował.
A co do amunicji myśliwskiej, jest skuteczna na dystans około
  • Odpowiedz
Ze śrutu raczej nie strącisz drona powyżej 50m, obserwacyjne i zrzucające granaty latają wyżej, a kamikadze szybko się poruszają, więc trudno trafić. Skuteczniejsze jest zagłuszanie sygnału sterującego.
Do niszczenia dronów w przyszłości widziałbym raczej coś na kształt automatycznych wieżyczek strzelających programowalnymi pociskami odłamkowymi albo małymi rakietami - też raczej programowanymi niż sterowanymi.
  • Odpowiedz
@Gooma:
Egzamin na pozwolenie na strzelbę do celów sportowych zdaje się albo strzelając do blach albo do poruszających się rzutków.
Wszyscy wolą zapisywać się na egzaminy, gdzie są blachy, bo jak ktoś nie trenował to nie ma szans rozwalić rzutka.

Z dronem byłoby podobnie, a dochodzi do tego wiatr, różne kierunki, wysokości i prędkości dronów a i sam śrut ma niewielki zasięg, co powoduje, że raczej nie nadaje się jako uniwersalna
  • Odpowiedz
@Gooma: Nie, nie byłyby. Na pewno nie na drony wojskowe.
Przejdź się na jakieś zawody i zobacz, na jakie odległości strzela się do rzutków.
W skeecie strzelasz na kilkanaście metrów. W trapie trochę dalej, ale tam rzutek odchodzi prawie idealnie od Ciebie i trochę łatwiej się celuje. Oddajesz dwa strzały. Więcej i tak nie byłoby sensu bo w ciągu sekundy rzutek wychodzi z Twojego zasięgu.

Szczegół #1; rzutki są specjalnie robione
Zdupystrzelec - @Gooma: Nie, nie byłyby. Na pewno nie na drony wojskowe. 
Przejdź się...
  • Odpowiedz