Wpis z mikrobloga

  • 0
cudy wr3000


@dzyndzla: przeczytalem pare stron ale nie ma tam jakos zalecenia, szukam all in 1, wiec nie wiem co tu wybrac ( do 500zl)

TP-Link Next-Gen Wi-Fi 6 AX1800 Mbps ten?
  • Odpowiedz
  • 0
@dzyndzla: Ogolem chcialbym aby dzialal jako router + vpn, myslalem nad openstack chmura ale nie wiem jak sie za to zabrac. Jezeli chodzi o WIFI 6, to preferowane. Wyszlo juz wifi 7, ale to nie na teraz.

Da rade zrobic cos ala router 3 in 1, vpn + pliki? Jezeli tak to na jakiej zasadzie by dziallo z plikami/
  • Odpowiedz
@blakker: openwrt obsługuje natywnie VPN, wireguard, to jest moduł kernela linuxa, wystarczy to skofigurować, podobnie jest z serwerem plików, samba działa natywnie jako moduł kernela ksmbd, wystarczy podpiąć do routera dysk i skonfigurować; jest też masa innych usług, które na routerze można uruchomić; torrenty, adbocki, prywatna chmura, wszystko zależy od możliwości routera (cpu, ram, flash)
  • Odpowiedz
  • 0
@dzyndzla: samba nie jest mozliwa do podlaczenia sie po za domem, z tego co wiem. Ogolem wciaz nie wiem jaki router kupic. Openstack fajnie by bylo zrobic ale nie wiem od czego zaczac i tu najwiekszy problem. Dyski 2 mam leza w domu wiec chcialbym je jakos uzyc. Raspberry pi tez mam.

Proxmox - instalowanie na routerze, po czym instalacja openwrt ?
  • Odpowiedz
samba nie jest mozliwa do podlaczenia sie po za domem


@blakker: no nie jest to prawda, własnie po to uruchamiasz VPN, żeby móc się np. do samby dostać spoza domu; router pod openwrt nie jest łatwo znaleźć, głównie dlatego, że nie ma idealnych urządzeń, które by wszystkie wymagania spełniły, to jest zawsze jakiś kompromis; https://eko.one.pl/routerdatabase/ tutaj masz wyszukiwarkę, która może być pomocna w poszukiwaniach
  • Odpowiedz
  • 1
@dzyndzla: ogolem da sie zrobic z raspberry pi modem/router , www hosting? Czy bylaby to dobra opcja? CHcialbym calkowicie odciac sie od routera, dostawcy. Mam aktualnie raspberyy pi 8, gdzie aktualnie idzie na nim tylko pihole
  • Odpowiedz
@blakker co znaczy gotowce?

mikrotik ma soft, który wspiera dość dużo rzeczy więc już jest gotowcem (tylko tak z doskoku to nie skonfigurujesz; soft jest specyficzny i opanowanie podstaw chwilę ci zajmie).

ale za to zdaje się, że w środku softu mikrotikowego możesz nawet odpalić kontener z wrt, tylko nie za bardzo wiem po co by to robić.
  • Odpowiedz