Wpis z mikrobloga

Poleci ktoś jakieś źródła opisujące zachowanie wyceny opcji w zależności od - no właśnie czego?
Kupiłem sobie jedną opcję która była jakoś 5% poniżej wyceny teoretycznej BSM. Teraz cena akcji lekko urosła i BSM sugeruje wzrost o ~5%, Zamiast tego jest spadek o 20%.
To jeden przykład, kolejny:
Są sobie 3 opcje na 43, 49, i 71 dni. I teraz pierwsza ma super płynność, spread 2%, kolejna ma 0 płynności, spread 20%, ostatnia turbo płynność i spread 1%. Żadnych wydarzeń nie ma w tym okresie. Dodatkowo, pierwsza na strike X ma cenę identyczną jak ostatnia na strike X, a druga powinna być 25% droższa według BSM. O co chodzi, jak żyć?

#gielda #opcyjki #finanse
  • 7
  • 0
@essalysolu: No tak, ale to jest wliczone w BSM który zazwyczaj działa. W pierwszym przypadku mam wrażenie, że wszystkie opcje dla kolejnych cen wykonanie są zaniżone o sztywną wartość co trochę nie ma sensu bo sugeruje inną wartość IV. To w takim razie IV jak jest obliczane jeśli nie z aktywności rynkowej? I co w drugim przykładzie, dlaczego ktoś kupowałby krótszy termin wykonania jeśli dłuższy ma lepszą cenę i wyższą płynność?
No tak, ale to jest wliczone w BSM który zazwyczaj działa.


@Bejro: Przecież traderzy, którzy uważali, że BSM działa wygineli podczas krachu w 1987 roku. Po krachu zaczęły się pokazywać uśmiechy zmienności i IV liczone według BSM jest różne dla różnych cen wykonania.

Są sobie 3 opcje na 43, 49, i 71 dni. I teraz pierwsza ma super płynność, spread 2%, kolejna ma 0 płynności, spread 20%, ostatnia turbo płynność i
  • 0
Przecież traderzy, którzy uważali, że BSM działa wygineli podczas krachu w 1987 roku


@RGB_XYZ: A to co można używać w tym momencie?
CSCO240322C00052000 i CSCO240419C00052500, jest jeszcze na 28.03 ale nie widzę w internecie - jak mówiłem 0 volume. Trochę naciągnąłem i ta dłuższa jest delikatnie wyżej ale wciąż powinna być 20% droższa.
@Bejro: jak dla mnie to wszystko się z grubsza zgadza. Brałeś pod uwagę, że między wygasaniem jednej a drugiej opcji pewnie będzie jakaś dywidenda, tak jak w zeszłym roku?
A co do modeli wyceny to pewnie jakieś big-brain customowe i ściśle tajne. BSM ma taką zaletę, że jest szybki.