Wpis z mikrobloga

Pomijając tekst Brauna o "reżimie w Kijowie", ale ile tak naprawdę kosztują nas Ukraińcy i czy my na nich nie "zarabiamy"?

Z tego co widziałem na Mirko 65% z uchodźców pracuje. Z drugiej strony dzieci ukraińskie dostają te +500 czy tam +800, mówi się o wyłudzeniach - nie wiem ile w nich prawdy, a ile propagandy.

Pomijam wydatki na broń dla Ukrainy - to dobra inwestycja.

Po prostu czy więcej wydajemy na obywateli Ukrainy, a może oni nam wpłacają więcej do budżetu?

#ukraina #wojna #polska #gospodarka #sejm
  • 29
@Wiesmin: Tak zakładając że wszyscy pracują na umowę o pracę i mają powyżej 26 lat. I zgoda jeżeli wliczony jest w to VAT to jest to w #!$%@? mało i nie jest to żaden zysk dla państwa.

Ukraińców w Polsce jest obecnie plus minus 1.5mln to prawie dwa miasta Kraków wydatki Krakowa na same cele bieżące na 2024 to 7.5mld
https://www.krakow.pl/aktualnosci/277346,29,komunikat,krakow_planuje_budzet_na_2024_rok.html
Tak więc samo utrzymanie infrastruktury dla tych ludzi kosztuje 50%
@Towarzysz_Moskvin no na szybko patrząc to ponoć 78% pracuje, więc wątpię by to było z vatem i innymi podatkami od kupowania, bo ja obstawiałem 1 do 1, a tu masz 3 do 1. Czyli większość z nich musi zarabiać minimalną by była szansa osiągnięcia takiego poziomu.

W sumie na umowę o pracę to zysk jest jeszcze większy dla państwa, bo brutto to nie cały koszt pracodawcy.

I państwo na nich zarabia. Raz,
@Wiesmin: Wszystko pięknie ale patrzysz tylko na zysk kompletnie ignorując koszta. Utrzymanie samej infrastruktury dla 1.5 mln ludzi to 15mld czyli o 5mld więcej jak wpłacają w podatkach...

I nie państwo i obywatele na nich tracą a zarabiają Janusze i zachodnie korporacje.
@Towarzysz_Moskvin no wynik jest bez innych podatków jak VAT czy akcyza, więc z nimi spokojnie wychodzi na plus. Poza tym, to infrastruktura to w większości stały koszt. Ulic dla nich nie budowano, linii autobusowych też nie tworzono.
Patrzenie na budżet miasta i stwierdzanie że to na pewno liniowo zależne od liczby ludności nie ma żadnych podstaw.

I jak chcesz takie porównanie to przeliczając na Białystok wychodzi już tylko jakies 12 mld.
@Wiesmin:

no wynik jest bez innych podatków jak VAT czy akcyza, więc z nimi spokojnie wychodzi na plus.

Tego nie wiemy bo nikt nie jest w stanie podać wyliczeń o które prosiłem. Ale nawet jeśli tak jest to bierzemy pod uwagę samo utrzymanie infrastruktury. Dolicz pomoc doraźną, służbę zdrowia przyszłe zobowiązania itd. Zresztą liczenie do tego VATu i akcyzy to jak twierdzenie że alkoholicy na zasiłku utrzymują państwo.

Poza tym, to
@Towarzysz_Moskvin bo nie da się zrobić wyliczeń ile która grupa płaci VAT, bo takie informacje nie są zbierane. Nikt o dowod czy paszport nie pyta gdy kupujesz mięso w sklepie.
Za służbę zdrowia płacą, bo pracują.
Przy takim poziomie zatrudnienia to i pomoc nie będzie duża.
I jeszcze raz, pracują, więc czemu wspominasz o zasiłku? Są to wpływy budżetu pochodzące od ludzi.

Z rozbudową zaplecza będzie sporo więcej ( ͡~ ͜
@Wiesmin:

bo nie da się zrobić wyliczeń ile która grupa płaci VAT, bo takie informacje nie są zbierane. Nikt o dowod czy paszport nie pyta gdy kupujesz mięso w sklepie.

Da się oszacować cumplu.

Za służbę zdrowia płacą, bo pracują.

No raczej dyskusyjna sprawa biorąc pod uwagę ile płacą podatków.

Przy takim poziomie zatrudnienia to i pomoc nie będzie duża.

1,8mld według nowej uchwały (a to tylko pomoc doraźna) czyli prawie