Wpis z mikrobloga

Czytam dużo informacji jakoby poprzedni rząd zbyt szybko podnosił minimalne wynagrodzenie. Kiedyś był argument, że spowoduje to bezrobocie ale...nic takiego nie nastąpiło. Obecną narracja na wykopie jest taka

Ci na minimalnej to mają coraz więcej, a ja klasa średnia staram się i moje wynagrodzenie tak szybko nie rośnie


Czyli podnoszenie wynagrodzenia minimalnego wypłaszcza wynagrodzenia.
Sprawdziłem zatem dla was czy rzeczywiście wynagrodzenia minimalne dogania resztę.

2014-2023
Minimalna +215% 1680-3600
Mediana +217% 3291-7144
Średnie wynagrodzenie +202% 3980-8032

Widać zatem tylko niewielką różnice w średnim wynagrodzeniu. Obronie to rosnąca liczbą samozatrudnionych.

Nie dodaje tagu polityka więc proszę o stonowane komentarze.

#ekonomia #pracbaza #finanse #inwestycje
Pompejusz - Czytam dużo informacji jakoby poprzedni rząd zbyt szybko podnosił minimal...

źródło: temp_file1339592941465531391

Pobierz
  • 14
Ja bym powiedział że to porównanie tak naprawdę nam wiele nie mówi, bo podniesienie minimalnej wpływa mocno na podniesienie średniej xD Powiem tak, jak zaczynałem pracę w 2018 to jako świeżak dostałem 5k brutto i czułem się jakbym pana boga za nogi złapał, to było wtedy 2.5 minimalnej. Taki świeżak jakim ja byłem wtedy dostaje teraz na wejście jakieś 7 brutto czyli 1.5 minimalnej. Rozumiem więc problem osób którzy żyli trochę powyżej
@DeoLawson

podniesienie minimalnej wpływa mocno na podniesienie średniej


Tak ale dystans między minimalną, a średnia jest taki sam x2

Myślę, że tzw. białe kołnierzyki nam się strasznie rozjechały. Jeszcze przed rządem PiS pamiętam, że jakakolwiek praca "biurowa" to była dwukrotność minimalnej. Obecnie np. IT czy cokolwiek związanego z technologią odjechało całkowicie x3 x4 minimalnej, a np. ekonomiści mają x1,5

Począwszy od transformacji ustrojowej mieliśmy nadpodaż klasy robotniczej. Zbyt wielu ludzi poszło na
@Pompejusz: to sprawdz jeszcze ile osob, ilościowo, pracowało za minimalną w roku np. 2018, a ile obecnie pracuje.

z tego co ja wiem, to w 2018 roku za minimalną pracowało jakieś 12% społeczeństwa, obecnie jest to 27%
https://www.money.pl/gospodarka/miliony-polakow-na-najnizszej-krajowej-ewenement-na-skale-swiatowa-6941899620911808a.html

średnie rosnie bo rosnie minimalna, ale co z tego, skoro w ciagu kilku lat, ilość osób zarabiająca minimalne wynagrodzenie wzrosła ponad dwukrotnie? XD
@Pompejusz: Podnoszenie minimalnej przede wszystkim prowadzi do rozwarstwienia społeczeństwa, gdzie coraz więcej osób zarabia okolice minimalnej a coraz mniej w okolicy średniej. Zamiast dostosować pensje do wartości pracownika to cały budżet podwyżkowy musi być przekazany na dorównanie do minimalnej i spada możliwość nagradzania pracowników. W zachodnich krajach mediana jest w okolicy średniej, w Polsce średnia to prawie 2x mediana (czyli minimalna z hakiem). Najbardziej szkodzi to profesjonalistom bo po co się
@Pompejusz: @Akke @Bejro

widzę skupiacie się na negatywach to ja o pozytywach

- w ogólnym rozrachunku polacy więcej zarabiają więc rośnie ich poziom życia
- mają więcej pieniędzy więc więcej wydają(bo osoby zarabiające minimalną raczej nie oszczędzają)
- z tego powodu rośnie konsumpcja a więc powstają nowe miejsca pracy aby ja zaspokoić
- dalej dzięki temu gospodarka po prostu rośnie
- jest to też impuls dla firm, aby zwiększyć innowacyjność i
@ShadyTalezz: Ty tak na serio?

jest to też impuls dla firm, aby zwiększyć innowacyjność i produktywność

Jak? Jak nie stać ich na konkurencję o inżynierów bo sprzątaczka i recepcjonistka zabiera na nich budżet.

oddala nas to od bycia tanią montownią EU na co już nie możemy sobie pozwolić bo nie jesteśmy w stanie konkurować pod tym względem

Przybliża. W Polsce na linię w takim VW za 150% średniej ludzie z dyplomami
@Bejro:

Jak? Jak nie stać ich na konkurencję o inżynierów bo sprzątaczka i recepcjonistka zabiera na nich budżet.


tak, tak biedne firmy płacą pracownikom zawsze tyle na ile ich stać jak wiadomo, wcale nie najmniej jak to możliwe ( ͡° ͜ʖ ͡°) Polska ma jeden z najniższych współczynników płac w PKB w EU, pracodawców wstać na podwyższanie pensji ogólnie rzecz ujmując

Przybliża. W Polsce na linię w
@Bejro

W zachodnich krajach mediana jest w okolicy średniej, w Polsce średnia to prawie 2x mediana (czyli minimalna z hakiem).


Dałem ci liczby, a Ty dalej #!$%@? swoje. Gdzie jest mediana w danych które podałem? W okolicy średniej. W tym samym miejscu co przed PiSem i agresywnym podnoszeniem minimalnej.
Czy średnia w Pl do 2x mediana? Nie.

I bajeczka "A na Zachodzie majo lepiej"
Polska mediana 89% średniej
Anglia mediana 83% średniej
@Pompejusz: Racja, musiało tu dojść do #!$%@? się w akcji z mojej strony. W każdym razie nieproporcjonalnie dużo osób w Polsce zarabia w okolicy minimalnej i nie ma ładnego rozkładu ze szczytem pośrodku - jest on z lewej strony co czyni go mocno skośnym. Taką obserwację chciałem przekazać.

Anglia mediana 83% średniej

Ale zestawienie UK jako pozytywnego przykładu to trochę xD.
Bejro - @Pompejusz: Racja, musiało tu dojść do #!$%@? się w akcji z mojej strony. W k...

źródło: F68RLSnX0AAN1Mc

Pobierz
@Pompejusz: To są dane z 2022, jak ktoś wyżej już napisał, 27% zarabia obecnie minimalną. Znalazłem źródło mojego obrazka i jest to badanie rynku prowadzone przez Paylab. Screen jest z połowy 2023 roku i były to dane bieżące. Jest to właśnie bardzo świeża zmiana spowodowana szybko rosnącą minimalną. Obecnie możesz zobaczyć dane tutaj: https://www.pensjometr.pl/en/salaries-in-country
Przyczepiłbyś się pewnie, że to dane ankietowe czy jakieś - i racja. Ale to zaniża odczyt ludzi
1. Jakby tak było to nie znaczy, że tak być powinno to niezdrowe dla gospodarki bo tak jak pisałem w takich przedsiębiorstwach wydajność pracy jest niska

2. to mit, że gospodarka się opiera nna nich, 97%% najmniejszych przedsiębiorstw w Polsce odpowiada za 30% PKB, to nie jest opieranie się.


@ShadyTalezz: 1 - niska wydajność w generowania zysku dla przedsiębiorstwa to tak, ale jest to bardzo pozytywne dla lokalnej gospodarki. 2 -