Wpis z mikrobloga

Witam wszystkich po przerwie. Słowem wstępu: niektórzy starsi wykopowicze może pamiętają moje wpisy postowane przez @Mleko_O pod tagiem #iiwojnaswiatowawkolorze Wpisy, jeśli się przyjmą, będą ukazywać się pod tagiem #wojnawkolorze

Dzisiaj króciutki (bo poniedziałek) absurd, kursujący od kilku lat po polskim internecie, pojawiający się za każdym razem, gdy gdzieś w tle jest kryzys z uchodźcami. Oto Iran - szok 😱- powodowany dobrym sercem i tolerancją PRZYJĄŁ MILIARD (no, prawie) POLSKICH KATOLIKÓW. 😱 ZA DARMO. 😱😱😱 Jaka piękna historia!

No, nie do końca.

Wyjaśnijmy sobie podstawową kwestię.

Iran nikogo nie przyjął.

Iran został zmuszony do przyjęcia.

Iran był okupowany przez Sowietów i Brytyjczyków, którzy dokonali zbrojnej agresji na to państwo 25 sierpnia 1941 roku. Od 17 września 1941 roku do 1 stycznia 1946 roku faktyczną władzę w Iranie sprawowali Brytyjczycy, a potem także Amerykanie. Okupanci kontrolowali całość linii komunikacyjnych w Iranie i pozostawały one w ich wyłącznej dyspozycji. Sami Irańczycy we własnym kraju byli traktowani jak obywatele drugiej kategorii i nie mieli nic do powiedzenia w tej materii. Dodam, że okupacja Iranu była stosunkowo brutalna - wystąpiła hiperinflacja, a w 1943 r. doszło do masowych rozruchów z powodu głodu (okupanci odmówili udzielenia pomocy Irańczykom; wcześniej zaś skonfiskowali duże ilości jedzenia), spacyfikowanych przez amerykańskie i brytyjskie wojsko. Iran - wbrew temu, co sugeruje ten i jemu podobne obrazki - nie był też oficjalnie muzułmański w tym okresie, tylko był monarchią na wzór zachodni.

Gdy w 1942 roku do Iranu przybyła 100-tysięczna rzesza polskich uchodźców, losy Polaków spoczęły w gestii Brytyjczyków i samych Polaków. Ci w pierwszej kolejności ewakuowali z Iranu polskich żołnierzy, których przetransportowano na terytoria Iraku, również znajdującego się pod brytyjską okupacją. Opieką nad cywilnymi uchodźcami przejęło polskie Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej, kierowane przez Jana Stańczyka, które zajmowało się tą sprawą we współpracy z Brytyjczykami i Amerykanami. Wspomagały ich w tym Polski Czerwony Krzyż i Kościół Katolicki. Władze Iranu mogły jedynie potakiwać.

Brytyjczycy i Amerykanie udzielili Polakom kredytu - ci pierwsi w wysokości 5 mln funtów, ci drudzy - w wysokości 12,5 mln dolarów. Ponadto, Polacy mogli w pewnym stopniu wykorzystywać dostawy z Lend-Lease, pewnej pomocy udzieliły też wojskowe władze brytyjskie. Obozy dla polskich uchodźców zbudowali Brytyjczycy, kierowani przez brygadiera G. Cramptona. Warto tu również dodać, że władze brytyjskie i amerykańskie bardzo niechętnie zaangażowały się w akcję humanitarną, uważając, że umniejsza ona wysiłek wojenny i przedłuża wojnę. Uważały one, że pomoc finansowa powinna iść nie na ratowanie cywilów, a na tworzenie armii.

Czyli to nie ''Iran przyjął'', tylko Brytyjczycy przyjęli. A pomocy udzieliły głównie polskie placówki, a nie brytyjskie, o irańskich nie wspominając. I nie była to pomoc darmowa, tylko kredytowana, za którą płacili głównie Polacy.

* * *

Mój fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/WojnawKolorze2.0/

Jeśli macie ochotę mnie wspierać, zapraszam do odwiedzenia profilu na Patronite, lub BuyCoffee i postawienia mi symbolicznej kawy/piwa za moje teksty. :)

https://patronite.pl/WojnawKolorze
https://buycoffee.to/wojnawkolorze

#iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #wojna #historia #iran #polska
IIWSwKolorze1939-45 - Witam wszystkich po przerwie. Słowem wstępu: niektórzy starsi w...

źródło: 407722019_772530524887831_2425853273491656010_n

Pobierz
  • 3
@IIWSwKolorze1939-45: bonusowo komentarz spod oryginalnego wpisu, moim zdaniem ciekawy, o sytuacji Polaków w Nowej Zelandii: „Tak samo społeczeństwo Nowej Zelandii bez entuzjazmu przyjęło fakt ze będą tam przebywały polskie dzieci. Dla podniesienia tego entuzjazmu miejscowe władze rozklejały plakaty zachęcające do przyjmowania polskich sierot argumentując, ze te dzieci mogą być przydatne w pracach polowych. Dopiero protest polskich władz u brytyjskiego konsula przystopował te akcje. Wzbudzanie w Polakach odruchu wdzięczności za ta „bezinteresowną
@IIWSwKolorze1939-45: Jesteś jedyną osobą na tym portalu, której często najpierw daję plusa, a potem czytam. Co więcej - mam takie zaufanie do Ciebie, że wiem, że tego nie spitolisz. Szanuję zarówno Twoją wiedzę, jak i to, że chce Ci się dzielić swoją pasją. Przy kolejnych Twoich wpisach jeden z wielu plusów zawsze będzie mój.