Wpis z mikrobloga

W przyszlym tygodniu ekipa ma mi lac strop, gdzies w polowie tygodnia.
WIdze, ze prognozy sie troche zmienily i kilka dni po planowanym zalaniu ma byc temperatura -2 w ciagu dnia i -7 w nocy.
W dniu lania stropu i przez kilka kolejnych dni ma byc +8°C w dzien i +3°C w nocy. Czy te ~3 dni plusowych temperatur wystarcza, zeby minusowe temperatury nie uszkodzily stropu? Po 24h od zalania chce przykryc strop folia i matami slomianymi.

Beton B30 z przyspieszaczami wiazania + grzanie kruszywa.

Przerabial ktos podobny temat? Jest sie czego bac? Kierownik budowy mowi, ze nie ma czego sie bac - byle zalewac rano, a nie wieczorem.

Mam wypozyczone szalunki, ale jesli jest ryzyko, ze strop mi siadzie, to wole odlozyc betonowanie.

#budowadomu #budujzwykopem #budownictwo
  • 14
  • Odpowiedz
@hszan: ja jako laik (w trakcie budowy pierwszego domu), bym nie lal. Za szalunki tydzien w ta, czy w ta to duzo nie wyjdzie, a jak pozniejsz masz sie zamartwiac, to ja bym wolal przelozyc.
  • Odpowiedz
  • 0
@cezars: dzieki. Tak z ciekawosci - w jakich najnizszych temperaturacj lales strop? Miales sytuacje, ze po rozszalowaniu strop siadl? Prosicie gruszkowego, zeby dolewal wody? Moj wykonwaca namietnie prosi gruszkowego o "wincyj wody"
  • Odpowiedz
  • 0
@janusz-lece: no wlasnie problem w tym, ze wedlug prognoz nastepne okienko ma byc w marcu, dlatego tez taka trudna decyzja. Swoja droga te prognozy na wiecej niz 10 dni to sa bardzo niedokladne, wiec ciezko cos zaplanowac.
  • Odpowiedz
@hszan: jak wyżej Ci pisano - śmiało betonuj. Beton podczas wiązania wydziela sporo ciepła (tzw. ciepło hydratacji), także nie potrzebujesz moim zdaniem nawet tych mat słomianych, wystarczy folia. Jedyne co to można przykryć wcześniej, niż po 24h. Jak wylejesz strop rano, to przykryj beton przed wieczorem.
Co do wody to raczej należy dążyć do tego, żeby było jej w mieszance jak najmniej. Im więcej wody w stosunku do cementu, tym mniejsza
  • Odpowiedz
@hszan: odnośnie wody to zależy od warunków pogodowych ale raczej nie dodaje. Wystarczy dobra listwa wibracyjna do betonu (taka mam) i pięknie idzie ułożyć beton. Śmiało lać. Po drugie masz kierownika budowy i zleciłem pracę firmie więc im ufasz tak jak tobie ktoś ufa w twojej branży w jakiej pracujesz. Pozdrawiam i udanej budowy
  • Odpowiedz
  • 0
@KurczakPozogi: dzieki. NIestety wykonawca uparcie dolewa wody, kierbud macha na to reka. Te dolewanie wody na domkach jednorodzinnych to raczej czesta praktyka czy mam stycznosc z partaczami?
  • Odpowiedz
@hszan: dolewanie wody do betonu to częsta praktyka wszędzie, gdzie nikt tego nie pilnuje ( ͡° ͜ʖ ͡°) na ogół trzeba się mocno postarać, żeby wodą zrujnować beton. Na domkach nie ma ani za dużych obciążeń, ani agresywnego środowiska, więc nic dziwnego, że kierownik macha na to ręką. Ja osobiście bym się przesadnie nie stresował ;) tak jak Ci pisałem wcześniej - możesz spytać na betoniarni i
  • Odpowiedz
  • 0
@KurczakPozogi: no wlasnie mojego wykonawce ciezko namowic na brak dolewki wody, nawet jak mu mowilem, ze betoniarnia da wiecej plastyfikatora. Widac, ze ma jakies traumatyczne przezycie z rakami, pewnie cos kiedys musiak skuwac jak nie dodal wody ( ͡° ͜ʖ ͡°)
On chyba zawsze prosi o 50 litrow na jedna gruche. To duzo?
Moze po prostu wziac B30 (niewielka doplata wzgledem B25), zeby skompensowac dolanie wody przez
  • Odpowiedz