Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Niedługo strzeli mi 20 lat komercyjnego doświadczenia w IT i mam kilka przemyśleń które mogą się przydać ludziom przestraszonym obecną sytuacją na rynku pracy:

- W całej tej zabawie pisanie kodu jest najprostszą i w sumie najbardziej bezsensownie mechaniczną czynnością. Prawdodpobnie w najbliższych latach AI będzie pisać coraz więcej kodu za nas - i to dobrze

- Programista wraz z rozwojem swojej kariery w coraz mniejszym stopniu zajmuje się "kodowaniem"

- Prawdziwemu doświadczonemu seniorowi płaci się za umiejętność projektowania systemów, przewidywanie problemów, analizę wydajności, debugowanie trudnych przypadków, umiejętność dogadania się z klientem i taką trudną do opisania ogólną "intuicję"

- Zamiast uczyć się piętnastego frameworka zainwestujcie czas w swój angielski. Jeśli macie możliwość iść na szkolenia z "umiejętności miękkich" typu komunikacja w zespole czy negocjacje to idźcie koniecznie. Ludzie techniczni często gardzą takimi rzeczami i uważają się za lepszych a to wielki błąd.

- Ludzie wszechstronni będą mieć na rynku łatwiej. I nie chodzi mi o wszechstronność typu "umiem reacta i angulara" tylko "można mnie wysłać na spotkanie z biznesem, dogadam się i wniosę wartość do produktu"

Powodzenia!

#programista15k #programowanie #pracait



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 42
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: generalnie się że wszystkim zgadzam ale nie z tym że pisanie kodu jest mechaniczne. Tzn jest jak piszesz coś prostego, ale jak jest to skomplikowany projekt to AI tego nie napisze nigdy. Z resztą już teraz nie ma czym ai uczyć a jest beznadziejne. Może ci wygenerować co najwyżej zadanie na studia albo test jednostkowy który się nie skompiluje.

AI mocno zmieni rynek i nie będzie zapotrzebowania na klepaczy kodu
  • Odpowiedz
@JanPawelDrugiLechWalesaPierwszy: lubię tego mema, bo jest w 100% prawdziwy, a twierdzenie odwrotnie oznacza a) słabe pojęcie o kompetencjach dobrego programisty, b) mylne przekonanie o tym, że analitycy w ogóle są czym innym niż zawalidrogami. Ucz się od OPa.
  • Odpowiedz
@TurboDynamo: jednak te obrazki, w których po przymknięciu oczu (albo i nawet bez) widać drugie dno, sugerują, że AI ma też jakieś pojęcie i o abstrakcji, i raczej będzie tylko się rozwijać (różne produkty w różnym stopniu i kierunkach). Niemniej to się ogólnie wszystko sprowadza do jednego problemu: AI będzie (z perspektywy człowieka) zawsze potrzebowało jakiegoś rodzaju nadzoru. W sumie Asimov poruszył pokrewną tematykę już w 1942 (to już ponad 80
  • Odpowiedz
sugerują, że AI ma też jakieś pojęcie i o abstrakcji


@otto13: obecnie nie istnieje coś takiego jak AI mające pojęcie. To automat nauczony danymi. Rozmawia z tobą jak człowiek bo takie mu zrobiono GUI. AI nie ma pojęcia o niczym. Generuje z danych to co mu każesz. Jest w stanie wziąć dane i wypluć co mu każesz. Kodu nie rozumie w ogóle a to co wypluwają najlepsze modele często się nawet
  • Odpowiedz
obecnie nie istnieje coś takiego jak AI mające pojęcie

Wydawało mi się, że to jasne, że to skrót myślowy/metafora, wobec czego dalsza część twojej wypowiedzi jest nadmiarowa, jako kierowana chyba do kogoś mniej zorientowanego. Natomiast pewien rodzaj patternów, odpowiadający za realizację zadania podanego w moim przykładzie, jest skutecznym przybliżeniem ludzkiego myślenia abstrakcyjnego. Chodzi już tylko o tweakowanie tego i dokładność/precyzję.

Niby tak ale są modele sprzężonych AI gdzie jedno sprawdza wyniki drugiego
  • Odpowiedz
@JanPawelDrugiLechWalesaPierwszy: jeżeli uważasz, że twój komentarz, do którego się odnoszę, jest zgodny z sensem wypowiedzi OPa, to nie rozumiesz albo OPa, albo siebie (why not both?).

Tak, prawie wszystkie firmy it na świecie się mylą zatrudniając analityków. Powinni wejść na Mirko i przeczytać twój komentarz.


Szczerze mówiąc, tak. Choć rozumiem, jak ciężkie może się to wydawać do zaakceptowania, a z nierealności wdrożenia tegoż niestety również zdaję sobie sprawę.

Uściślę tylko, że
  • Odpowiedz
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

Szczerze mówiąc, tak. Choć rozumiem, jak ciężkie może się to wydawać do zaakceptowania, a z nierealności wdrożenia tegoż niestety również zdaję sobie sprawę.


@otto13: właśnie zadzwoniłem do firm z FANG-a poinformował ich o tym że nie potrzebują analityków. Odpowiedzieli że są debilami i jeszcze w tym roku wszystkich zwolnią. Kazali ci podziękować.
  • Odpowiedz
gdzie te czasy, kiedy IT było domeną nerdów, dlaczego musiałem się urodzić akurat za późno


@DROP_TABLE_Usernames: przecież jest i będzie

Nerdy teraz siedzą w AI i programują komputery tak żeby same się programowały

A zwykli klepacze kodu muszą się przekwalifikować na opiekunów klienta xD

Jakim jesteś prawdziwym nerdem to nie masz się czego obawiać
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Prawda. Doszeczegółowiając polecam również naukę przemówień i prezentacji. Nie bez powodu w rozwiniętych krajach jest w szkołach kładzony duży nacisk na nauke przemówień publicznych. Żeby ktoś na was pracował musicie umieć mu ww atrakcyjny sposób wyjaśnić co chcecie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz