Wpis z mikrobloga

44 + 1 = 45

Tytuł: Sztuka życia według stoików
Autor: Piotr Stankiewicz
Gatunek: filozofia, etyka
Ocena: ★★★★★★★★★
ISBN: 9788328009059
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 526
Do przeczytania tej książki trochę się zbierałem. Teoretyczne podstawy stoików miałem na studiach. Ale to teoretyczne aspekty. A co z praktyką? Co z tym "stoickim spokojem?". Nie jest to łatwa książka, dla tych, co chcą wynieść z niej najwięcej. Przysposobić sobie jej aspekty, np. całkowite odcięcie się przeszłości, wyolbrzymiania, fantazjowania za nim coś chce się zrobić, "przeżywania" na dany temat, np. zamknięta koperta z wynikami badań i tak dalej. Ci, co już mają trochę lat na karku, pewnie sami wpadli na dane techniki. Autor w ostatnim rozdziale poczynił dość sporo ograniczeń, np. brał pod uwagę tylko pełne dzieła, czy odrzucił filozoficzną teorię. Właściwie to chwała mu za to, bo można w ten sposób łatwiej wdrożyć dane nauki. Tylko jedna uwaga na koniec. To jest wprowadzenie do stoicyzmu. Jak chce się w to wejść (nawet nie na 100%) to trzeba raz, że ćwiczyć to czytać inne książki na ten temat. Czy warto? Sam sobie odpowiedź na to pytanie.

Prywatny licznik: 11/200

#bookmeter #filozofiabookmeter #etykabookmeter
konik_polanowy - 44 + 1 = 45

Tytuł: Sztuka życia według stoików
Autor: Piotr Stankie...

źródło: 245202-352x500

Pobierz
  • 4
@konik_polanowy: właśnie czytam tę książkę, jestem gdzieś w połowie. Rewelacyjna pozycja, wysoce praktyczna. Nie są to mdłe rozważania oderwane od codziennego życia. Dzięki świetnemu ujęciu tematu zamierzam dalej zgłębiać nauki stoików po przeczytaniu tej lektury.