Wpis z mikrobloga

Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem małego, energooszczędnego komputerka z postawionym Ubuntu Server. Pomyślałem, że chcę zrobić sobie własną, małą stronę WWW, tak jak to było 20 lat temu, a przy tej okazji poduczyć się spraw z tym związanych.

Temat nie jest określony, będzie tam jakieś mydło i powidło, może kilka plików do ściągnięcia. Nie planuję, aby wchodził tam ktoś więcej poza mną, gronem najbliższych przyjaciół i moim królikiem :) Pytanie tyczy się technologii. Czy lepiej:

- nauczyć się obsługi nginx'a (jest już zainstalowany) i dziobać HTML?
- samemu hostować #wordpress?
- olać to wszystko i zacząć od małej chmury z plikami (Nextcloud też jest zainstalowany)?
- inne sugestie ?

Nie rejestrowałem jeszcze domeny, bo to zależy od docelowego przeznaczenia. Na Linuxie pracuję amatorsko od 15 lat i nie boję się terminala, ale póki co, z serwerami miałem tyle wspólnego, co z mercedesami (cytując Kazika). Warto w ogóle w to iść? Dużo się mówi o powrocie do "starego internetu" i uniezależnieniu się od korporacji i jest to dla mnie kusząca opcja, ale chciałem zapytać bardziej oblatanych w temacie. #webdev #html #hosting #pytaniedoeksperta #komputery #internet
  • 3
@Rougelord jak chcesz się nauczyć to mógłbym w to iść żeby ten komputerek był jakąś piaskownicą i miejsce do testów, jak chciałbym aby inni mogli korzystać nie chciałby mi się w to bawić i kupiłbym tani hosting, a co do pytań to zależy co chcesz osiągnąć bo pytając o statyczną strona, wp czy nextcloud to są trzy różne „aplikacje” które rozwiązują inne problemy, wizytówka - strona statyczna, blog - wp, miejsce na