Wpis z mikrobloga

Mały software house w #uk, od 6 lat siedze, senior dev, .net. 2 lata temu szef ktory firme prowadzil od 18 lat wszedl w partnerstwo z klientem, (bogata rodzina) i z robienia projektow dla roznych klientow stalismy sie startupem z jednym produktem SaaS. Obcieli wszystkich klientow wiec zostalismy bez dochodu i caly cyrk finansowany byl teraz przez ta bogata rodzine. 100K - 120K funtów miesiecznie lekko, firma 20 osób okolo, szef został CEO i mial 40% akcji, bogata rodzina 60% no i obiecali finansowac az bedzie "duzy inwestor". Były targi, bylo duzo promocji, zebralo sie sporo klientów w pipeline, ale jednak kazdy klient potrzebuje dodatkowych setek godzin devu zeby ten SaaS do nich dopasować... Mialy byc akcje dla pracownikow, miliardy funtów w ciagu kilku lat itp.

No i #!$%@?, inwestor sie po roku nie trafil, okazalo sie nagle ze inwestorzy nie daja kasy firmom ktore nie sa "net positive" czyli bez dochodu, i to ze mielismy duzo klientów i to dobrych klientów w "pipeline" #!$%@? tak naprawdę znaczy, ma być obrót i samowystarczalność żeby ktoś zaufał.

Wczoraj szefa bogata rodzina #!$%@?, obcieli 4 osoby bo koszta za duze bo zdecydowali ze jednak tak duzo to nie chca kasy pakowac i mamy teraz "rosnac organicznie". Ja zostałem, ale i tak sobie siedze i odswierzam CV bo to jebnie ;)

#programowanie #programista15k #webdev
  • 21
ma być obrót i samowystarczalność żeby ktoś zaufał.


@Varin: no i prawidłowo. Firma wali konia parę lat i nie próbuje ogarnąć klienta, tylko rozwija produkt do szuflady. Z drugiej strony stawianie na jednego klienta też może być kapryśne, bo zerwanie kontraktu to wyrzucenie setek godzin pracy do kosza.

Po prostu przychodzą gorsze czasy i firmy, które jechały na dobrej koniunkturze muszą się zwinąć. Czasami też po prostu brakuje szczęścia
Wczoraj szefa bogata rodzina #!$%@?, obcieli 4 osoby bo koszta za duze bo zdecydowali ze jednak tak duzo to nie chca kasy pakowac i mamy teraz "rosnac organicznie". Ja zostałem, ale i tak sobie siedze i odswierzam CV bo to jebnie ;)


@Varin: klasyczne czyszczenie rynku
bo mi muszą dać 3 miesiące wypowiedzenia


@Varin: tak, tak. Lepiej quit quituj od razu, bo możesz zostać wyruchany jak firma uzna, że jednak ci nie zapłaci
to bedzie ich sądownie windykował.


@Anakee: co może kosztować więcej niż pieniądze, które są tobie winne. Oczywiście pewnie od rodzaju umowy (UoP, B2B) jak i kraju szanse mogą być bliskie 100% lub 0%
  • 4
co może kosztować więcej niż pieniądze, które są tobie winne.


@Saly: W UK jest Employment Tribunal i odpowiednie organy sie tym zajmujące bo przewidzieli że zwyczajny pracownik ma raczej mniej środków niż korpo czy nawet Januszex na prawników. Dlatego też bez problemu Tribunal takie firmy dojeżdża.

Krócej: Nie ma szans żeby nie zapłacili i nie mieli z tego powodu w #!$%@? problemów które ICH będą kosztować krocie a nie mnie.
ale jednak kazdy klient potrzebuje dodatkowych setek godzin devu zeby ten SaaS do nich dopasować


@Varin: Nawet jeśli te "setki" godzin to 800, to daje tylko 100 dni roboczych czyli z pierdołami 5-6 miesięcy na jedną osobę lub jak się da podzielić to 2-3 miesiące na 3 osobowy zespół, więc nie rozumiem dlaczego to nie przeszło. Co pół roku zdobywać nowego stałego klienta do swojego produktu, jeszcze mając inwestora który za
  • 1
@sepuqqu: Setki godzin - trochę zanizylem. Okolo 1.5 roku razem mamy obecnie w pipeline, na wszystkich naszych devów razem, więc bardziej tysiace godzin.

No i właśnie taki plan, dlatego zredukowali wydatki, gdzie CEO bral sporo bo 150K rocznie, i będziemy po kolei robić dla każdego z klientów, go live, i następny, aż do uzyskania samowystarczalności z samych licencji, co jest rozsądnym planem. Nadal wszystko może jebnąć bo wielu z nas siedziało
  • 2
@keyah: Dzięki mirku, ja już jednego klienta tak właśnie ciągnę od dwóch miesięcy bo widziałem co się święci i to ja osobiście robiłem temu klientowi 2-letni projekt który potem powiedzieliśmy że nie będziemy supportować. Ja im napisałem że ja bardzo chętnie to zrobię to się bardzo ucieszyli bo inaczej musieliby szukać kogoś innego kto nie zna codebase.
@Varin

Mnie szokuje ze wiekszosc startupow o ktorych slyszalem w uk, typowo zostalo zrobionych zeby naciagnac inwestora i przewalic kase. Nawet z tego co Ty piszesz to ze zdrowej firmy zrobili pasztet, przykro czytac. Moze dobrze ze wiekszosc mlodych teraz probuje na uniwersytet isc to za 10 lat sie to poprawi.