Wpis z mikrobloga

@ZygmnuntIgthorn: wiesz co, napisałem, ale teraz cofam to, bo szczerze nie wiem xD

Bo z jednej strony jest zatarcie skazania, z drugiej prawomocny wyrok. Zatarcie skazania powoduje, że jakby to zastosowano, nie ma informacji o ich skazaniu w krajowym rejestrze karnym. Ale wyrok no nadal jest. Konstytucja w art. 99 powołuje jako przesłankę wyrok skazujący a nie skazanie. RPO stoi na stanowisku, że owszem, prawo łaski ma w zakresie zatarcie skazania,
Ja #!$%@?, gdzie ja żyje. 35% uważa, że skazani powinni być dalej posłami a 8% nie jest pewne XD czy to jakaś ukryta kamera ? #sejm #polityka


@Wezzore-04: w ogole jakie pytanie "czy powinni zachowac?" jakby to byl jakis wybor i losy ich mandatow dopiero sie waza :D powinno byc "czy slusznie pozbawiono ich mandatow?" jak cos.
@Wezzore-04: United Surveys jest średnio obiektywne, trzeba poczekać na normalny sondaż... Nie dalej jak 2 dni temu na jbzd się brandzlowali do innego ich sondażu o tym jak to spada zaufanie wyborców do 3D.
@Wezzore-04 a mnie dziwi, że teraz mamy tylu znawców od konstytucji i prawa łaski (oczywiście "na chłopski rozum"), ja się nie znam, nie rozumiem i odpowiedziałbym "trudno powiedzieć" w takiej ankiecie (głosowałem na koalicję rządzącą). Wczoraj w RMF jakiś konstytucjonalista powiedział, że jego zdaniem są posłami.

ile prawników - tyle opinii
problemem jest destrukcja organów "ostatecznych" (np. TK)
@Wezzore-04: Zabawna jest ta narracja, że ma znaczenie co myślą ludzie albo politycy. Tak jakby teraz liczba opinii decydowała o tym czy dane prawo zastosować czy nie xD Prawo jest jasne i mandatów panowie nie mają, więc nie mają czego zachowywać. Nie ma też prawa na podstawie którego mogłyby być one przywrócone. Mogłoby być za przywróceniem mandatów 99% osób i #!$%@? to by znaczyło xD
@LebronAntetokounmpo: @ZygmnuntIgthorn: Z uwagi na fakt, że analogiczna regulacja, aczkolwiek wyłącznie na poziomie ustawowym, funkcjonuje w kontekście radnych JST, sprawdziłem z ciekawości, jak interpretowany jest w tym kontekście stosowny przepis kodeksu wyborczego przez orzecznictwo. Znalazłem dosłownie jeden wyrok (acz kwerenda trwała dwie minuty xd), który dotyczył interesującego nas zagadnienia. No prawie, bo dotyczył wygaśnięcia mandatu, nie biernego prawa wyborczego, przy czym zastrzec należy, że przesłanki są wszak analogiczne, a nawet
@LebronAntetokounmpo: @ZygmnuntIgthorn:

Widzę, że sprawa nie jest taka prosta, TK już był znacznie bardziej zniuansowany:

"W powoływanym już postanowieniu z 3 października 2007 r., sygn. Tw 4/07, Trybunał wskazał, iż ratio legis zarówno skarżonego przez wnioskodawcę przepisu (chodziło o art. 7 ust. 2 pkt 2 ordynacji samorządowej), jak i całego art. 7 ust. 2 jest czytelna. Trudno odmawiać ustawodawcy racjonalności, gdy wprowadza przepis ograniczający bierne prawo wyborcze osób karanych za