Wpis z mikrobloga

#piwowarstwo
w poniedziałek warzę hazy ipa i chciałem po raz pierwszy bawić się modyfikacją wody, bo nigdy nie byłem zadowolony ze swoich ipek, może właśnie przez zbyt alkaliczną albo złą w inny sposób wodę

niestety moje wodociągi nie udostępniają zawartości minerałów w wodzie, poza tym woda też jest u mnie w mieszkaniu w jakiś sposób zmiękczana/filtrowana, więc wynik i tak nie byłby prawdziwy

szukałem w okolicznych sklepach wody o jak najmniejszej zawartości jonów wodorowęglanowych w rozsądnej cenie i kupiłem w dino 27 litrów wody o składzie:
Ca2+ 42,08
Mg2+ 4,86
Na+ 4,5
K+ 1,2

HCO3- 149,5
Cl- 7,4
SO4(2-) <1,0
F- 0,11

Chciałem też dodać 6g soli epsom po połowie na zacieranie i wysładzanie, o ile uda mi się w poniedziałek to znaleźć w jakiejś lokalnej aptece. Wg kalkulatora dostanę taką wodę picrel.

Są jeszcze jakieś powszechnie dostępne składniki, które mogą poprawić wodę pod Hazy IPA? W necie czytałem, że dodatek wapna gaszonego redukuje wodorowęglany, ale to trzeb całe 30 litrów gotować i dekantować osad, za dużo czasu i energii by zajęło moim zdaniem.
sopczak - #piwowarstwo
w poniedziałek warzę hazy ipa i chciałem po raz pierwszy bawić...

źródło: obraz_2024-01-20_183535807

Pobierz
  • 14
@sopczak: Ale co chcesz w tej Hazy IPA osiągnąć, lepszą wyższą, wyraźniejszą goryczkę (soli epsom) czy w stronę NE IPA czyli podbicie słodkości? Ogólnie mam wrażanie że nie za bardzo wiesz co chcesz osiągnąć, więc rzucasz jakimiś hasłami ;)
@seba_s: no tak właśnie jest, nie znam się na modyfikacji wody i rzucam hasłami znalezionymi w necie albo w książce Palmera
najbardziej się właśnie nią sugeruję i tym co pisał o alkaliczności - że zależy głównie od zawartości HCO3- i nadaje goryczce nieprzyjemne ściągające wrażenie, a takie wrażenie miałem po swojej poprzedniej ipce typu brut.
pisał, że gdy kranówa ma ponad 150 mg/l to należy rozważyć użycie wody butelkowanej, tymczasem jedyna
@sopczak: Z tego co czytam to na razie daj sobie spokój z wodą, masz do rozwiązania inne problemy, za jakiś czas będziesz wiedział czego szukać :) btw. co do Palmera i jego opinii co do kranówy trzeba brać poprawkę na to że w USA kranówka jest podła i chlorowana na poziomie wody basenowe ;)
@seba_s: rozumiem, ale jak już tę wodę z butelek mam to i tak chciałbym spróbować. użycie tych 6g soli poprawi piwko? zakładając, że znajdę to w jakiejś aptece
docelowe 80mg/l i tak jest chyba niewielką ilością, a stosunek siarki do chloru będzie 1:10.
Piwowarzy z elektrody XD. Jak ja kocham to czytac. Alchemicy XD. Ci nie smakuje to #!$%@? z drozdzami albo temperaturami albo oplułes chmiel. Najpewniej nie twoj styl. Najlatwielsze piwo do zrobienia, ty wyjezdzasz z czyms takim. Dawaj wiecej. Moze sie naucze. Bo na razie nie kumam o czym gadasz. Widocznie jestem laikiem
@sopczak Ściągająca goryczka to albo złe chmielenie (za długie), albo za wysokie pH, częściej to drugie, wtedy wypłukują się z łusek słodu (z chmielu trochę też, ale mniej) garbniki/taniny i to one za uczucie ściągania odpowiadają. Słody obniżają pH (im ciemniejszy tym mocniej), ale w jasnych piwach często obniżają to pH za słabo, HCO3 jest buforem hamującym korektę, najpierw bufor musi się przepełnić, dopiero potem pH spada, jak bufor jest duży, to
@sopczak Dodam jeszcze, że to że czasem jest w opisach w sklepach podane, że jakieś dodatki do wody (np gips piwowarski) obniżają pH, to nie oznacza że po to się je kupuje, korekty pH dokonuje się kwasem lub od biedy słodem zakwaszającym (kwas lepszy), w niektórych stylach bakteriami kwasu mlekowego, a nie solami, obniżenie pH w ich przypadku jest małe, mierzalne, ale w praktyce nic nie znaczące, bo żeby efekt był godny
@Goglez podpytam z ciekawości. Na standardowa warkę 20l ipy ile Ci brewfather, mniej więcej, wylicza ml kwasu fosforowego? Nie wiem czy mi dobrze liczy.
@jmyung Zależy od tego ile i jakiego słodu użyjesz, jaką masz wodę, a szczególnie ile w niej jest HCO3 (ta wartość ma spore znaczenie, a między różnymi wodami są duże różnice) i ile tej wody użyjesz. Dlaczego uważasz, że źle Ci liczy?
@Goglez u mnie wodą z kranu ma 180 ppm HCO3. Przy zasypie składającym się głównie z pilznenskiego (5kg jak warze standardowa warkę) pokazuje mi około 4ml kwasu fosforowego. Nie wiem czy to nie za mało.
@jmyung a ile wody do zacierania dajesz? 3l na 1kg? 4l? Mi dla 15l wody i 5g pilzneńsiego 4ml kwasy według apku zbije pH do 5,54, ja do ipy to bym celował w 5,2-5,3, zwłaszcza że jak pisałem pewnie i tak w rzeczywistości będzie trochę wyższe.
@Goglez bliżej 4l/kg. Czyli muszę dawać więcej. Dzięki, wprowadzę sobie korekty w brewfather i może w końcu zacznę mierzyć ph.
Mierzysz ph przed i po wrzuceniu słodu?