Wpis z mikrobloga

Mam pytanie, skąd serwer IBM wie, że wyciągnąłem jeden wiatraczek a reszta 9 wiatraczków nagle na maksa leci?
Wtedy jest mega głośno, ale skąd serwer wie, że wyciągnąłem jeden wiatraczek i czy na serio warto po wyciągnięciu jednego wiatraczka, 9 reszty wiatraków na maksa dać? Po co?

Ale kto steruje tym? Ja mam Arch Linux na serwerze, ale on nie steruje tymi wiatrakami, może jakiś intern system, może BIOS?
Ale dość zabawne to jest, jak włoży się z powrotem wiatrak, to za 1-2 sekund znów wracają do normalnego działania.

A jak ponownie wyciągniesz, to znów od razu na maksa reszta leci, ale w BIOS nie widzę żadnych ustawień o wiatrakach, wiec jak to można wyłączyć?

#ibm #serwery #pytanie
  • 15
  • Odpowiedz
@aptitude: nie mam zielonego pojęcie jak działa dokładnie ta architektura. Ale może on nie wie tylko.. podaje określony prąd? Jeśli jednego nie ma - to konsumentów jest więcej?
Kiedyś w starych komputerach na różny sposób sygnalizowano np. błędy sprzętowe. Może być tak, że sypie błędem, a ten hałas to próba zwrócenia uwagi użytkownika.
  • Odpowiedz
  • 0
nie mam zielonego pojęcie jak działa dokładnie ta architektura. Ale może on nie wie tylko.. podaje określony prąd? Jeśli jednego nie ma - to konsumentów jest więcej?

Kiedyś w starych komputerach na różny sposób sygnalizowano np. błędy sprzętowe. Może być tak, że sypie błędem, a ten hałas to próba zwrócenia uwagi użytkownika.


@Bordomir: no nie wiem sam, serwer działa idealnie od lat, ale próbuje trochę go modyfikować, on dosłownie zawiera teraz
  • Odpowiedz
@aptitude: każdy komputer ma oprogramowanie układowe, które jest niezależne od systemu operacyjnego. W przypadku wiatraków w architekturze serwerowej, na 99% mamy do czynienia z wentylatorem z PWM. Może, jeśli dochodzi do określonego zdarzenia elektrycznego (w tym przypadku np. rozwarcie obwodu), wykrywany jest brak wentylatora i cała reszta leci na maksa. Sprawdź ile pinów ma wentylator - 3 czy 4.
  • Odpowiedz
@aptitude: a ja dałem Ci dwie możliwe odpowiedzi.
Zazwyczaj sprzętem na poziomie zasilania steruje płyta główna. Choć jeśli przeznaczeniem jest serwer - nic nie stoi na przeszkodzie by np. zasilacz warunkował chłodzenie z pominięciem płyty głównej.
Dlaczego nie podzielisz się nazwą i numerami, skoro aż tak zależy Ci na konkretnej odpowiedzi? Also, nie zamieszczaj w pytaniu tezy.
  • Odpowiedz
  • 0
wentylatorem z PWM


@jakis_login: przecież każdy wentylator jest na pwm, dlatego mają też 4 kable, aby sterować prędkością, każdy PC tak ma.

@Bordomir Mam używany serwer z ebay, ale działa super IBM Server x3650 M4 2x Xeon, przez pierwsze 2h szukałem, jak zainstalować system XD

Ten bios, jest dziwny w serwerach xD
  • Odpowiedz
  • 0
ciekawostka z jakiegoś pobieżnego forum: może ten wiatrak ma w sobie czujnik temperatury? Czy odłączenie każdego wpływa tak samo?


@Bordomir: hmm, nie wiem, każdy 10 wiatraków mają 4 gniazdy, czyli może mają pwm i temperaturę, ale temperatura w archu nie pokazuje, że wyciągam wiatrak. ale nie zrozum mnie źle serwer działa idealnie, nawet używany, ale jestem tylko ciekawy, skąd wie serwer, że wyciągam jeden wiatrak.

może to jakiś hot swap? bo
  • Odpowiedz
  • 0
jakiegoś ipmi używają do zarządzania ustawieniami wiatraków.


@Bordomir: a, czyli coś zintegrowany system, no okay, jak działa to działa, niech on już sam tym zarządza.

[root@bluearch ~]# ipmitool
bash: ipmitool: command not found
  • Odpowiedz
  • 0
@Bordomir: A takie głupie pytanie, co się stanie jak włożę do serwera CPUs od AMD i Intel?

Ja teraz mam dwa Xeon, ale co się stanie jak włożę AMD i Intel?
  • Odpowiedz
  • 0
@Bordomir: Ale też zauważyłem, że każdy serwer korzysta z Xeon, ale czemu? Nie są dość mocne, obliczanie PI trwa u mnie na Xeon ponad 3 dni. Ale na serio czemu Xeon? Przecież są lepsze CPU.

Po 3 dniach miałem txt z pi z wieloma liczbami PI, po wygenerowaniu na PDF, to około 243 stron. No generowanie PI to super banchmark.
Ponad 60 mb danych miałem XD
  • Odpowiedz
  • 0
ale to nie w bashu to ipmi, to chyba jakiś specjalny interfejs


@Bordomir: a rozumiem, tak, w sumie mam drugi interfejs, ale za bardzo nie znam się, tam nawet tab nie działa.

Przed zbootowaniem systemu, można w go wejść.

ale nie chce już resetować serwera, bo moja strona padnie. ja nawet skonfigurowałem cały git deamon.

http://git.a.sekor.eu.org/

możesz robić teraz git clone http://git.a.sekor.eu.org/fastify-vite.git

i tak wiem, nie chce mi się robić ssl
  • Odpowiedz
  • 0
@Bordomir: ja do ssl korzystam z https://github.com/dehydrated-io/dehydrated/ mega fajne!
polecam do letsencrypt!

obczaj mój ssl: https://a.sekor.eu.org/

ale subdomena a. bo sekor.eu.org to github pages xD

mój dns, to he.net najlepszy serwer! nawet wysłali mi koszulkę po zdaniu egzaminu z wiedzy ipv6 :D
ja też miałem własny serwer w bind9, ale też dla zabawy zrobiłem dns w nodejs gdzie każdy adres, zwracałem tylko jeden adres ip, mojego serwera XDDDD ale już tego
  • Odpowiedz
  • 0
@Bordomir: import pkg from "native-dns";
const { createServer, TXT, CNAME } = pkg;

const server = createServer();

server.on("request", function (req, res) {
// console.log(request);
// req.question[0].name

res.answer.push(
CNAME({
data: "alamakota",
name: req.question[0].name,
address: "127.0.0.1",
ttl: 1337,
})
);
// res.answer.push(dns.A({
// name: req.question[0].name,
// address: '127.0.0.2',
// ttl: 600,
// }));
// res.additional.push(dns.A({
// name: 'hostA.example.org',
// address: '127.0.0.3',
// ttl: 600,
// }));
res.send();
});

server.on("error", function (err,
  • Odpowiedz