Wpis z mikrobloga

#zwierzaczki #koty #weterynaria

Mircy, proszę o radę. Pacjent: kotka - Benia, lat 13, wychodząca.
Kotka ma guzki na listwie mlecznej. Planowana była masektomia - wycięcie całej listwy, rozłożone na dwa zabiegi ale zawsze coś wypadało - a to ciąża a to infekcja... Ale wpis nie o tym.
W okolicach Świąt Benia zaczęła kuleć na przednią prawą łapę. Stało się to nagle, z dnia na dzień. Podejrzewałem więc uraz. Po wizycie u weterynarza dostaliśmy zalecenie na obserwację poprawy i środki przeciwbólowe. Po ponad tygodniu poprawy brak. Kotka miała następnie zrobione badanie krwi (wyniki świetne) i dostała skierowanie na RTG.
Diagnoza - mięsakokostniak. Nowotwór kości. Zdiagnozowany jest u górnej nasady i tak mniej więcej na 1/3 długości kości.
Jakby tego było mało - dodatkowe badanie USG (szukaliśmy przerzutów do płuc - na szczęście nic nie widać) wykazało ciążę we wczesnym stadium.

Zalecenie weterynarza to amputacja łapki i jeśli stan pozwoli to sterylizacja. Następnie masektomia. Dużo operacji. Finansowo nie mam z tym problemu ale po prostu obawiam się czy da radę. Czy nie będzie czasem tak, że amputujemy jej łapkę, zwierzak się namęczy i tak czy siak się podda. Czy ktoś z Was ma trójnożnego zwierzaka? Jeśli tak to jak sobie radzi? Jak zniósł operację?

Ten gałgan jest ze mną prawie pół mojego życia, nie wiem co dalej robić :/
  • 7
@reaper6161: kot generalnie Ci się nie podda. Ale nieprzyjemnie jest patrzeć na zwierzę, które nie ma nogi, mówię serio. On będzie miał to bardziej w dupie niż Ty i będzie się uderzał, upadał, zawadzał. Będzie pokraczny i będzie sprawiać wrażenie zagubionego.

Ja bym się pożegnał i podziękował za współny czas. Nie ma co męczyć kota dla kolejnych ilu? 2? 3 lat razem? Na pewno odpuściłbym sterylizację w tym wieku.

Natomiast:
-
  • 0
@Bordomir ja to już wiem, moja druga kotka (córka Beni) już dawno po zabiegu, natomiast ta starsza była młoda jak ja też byłem młody. Nastolatek o takich rzeczach nie myśli. A dla moich rodziców sterylizacja to okaleczanie zwierzęcia. No i masz babo placek.
@reaper6161: mastektomia, ovh i #!$%@? kopyta za jednym razem, tylko nie w wioskowej lecznicy a w porządnej klinice z ogarniętym anestezjologiem. Mastektomia z ovh to 90 minut. Amputacja ze 30. U starszych pacjentow robimybzabiegi zębowe 3-4 godzinne i mają się znośnie. Tylko wcześniej sugeruję tomograf klatki coby się ie nie okazało, że płuca przerzutowo przegrane - oba mięsaki lubią się rzucić na płuca.
A w/w #!$%@? o tripodzie to mi się
@reaper6161: kotałek bez problemu poradzi sobie bez jednej łapki. Ba nawet bez dwóch. Tylko teraz to już nie będzie można go wypuszczać na dwór. Na początku będzie ciężko mu się przyzwyczaić ale z czasem będzie śmigał. Warto walczyć o kotka i mówię to z doświadczenia. Też mam takiego pirata bez oka i łapki uratowanego z ulicy i radzi sobie świetnie a swoje lata już ma.