Wpis z mikrobloga

Robię remont sporego domu odnawiając kolejno każde pomieszczenie i prostrze rzeczy którymi można się zająć z doskoku poświęcając na nie np. dwie godziny robie sam bo uważam że z takim domem nieodpowiedzialnym byłaby nieumiejętność zrobienia w nim absolutnie wszystkiego.

Czyli oczyszczenie ścian, zajęcie się fachowo ewentualnymi pęknięciami, wymiana elektryki, doprowadzenie alarmu i internetu, zabezpiecznenie drzwi i wszystkich listew które na czas remontu powinny być gdzie indziej. Gładź i sufity podwieszane zostawiam już wykończeniowcowi do roboty bo z tym bym się tylko wkurzał robiąc samemu i każdy wykończeniowiec (z różnych powodów nie robił wszystkiego jeden) się zawsze pyta czy pomalować...

Aż mnie kusiło ostatnio żeby przytaknąć bo każdy pokój trzeba malować 7 razy (farba z gruntem, biały sufit 2x, kolor nr 1 2x, kolor nr 2 2x), pomiędzy malowaniami czekać 4h i zawsze od nowa taśmę odcinającą kolory rozciągać więc bym zaoszczędził sporo czasu. Takie malowanie trochę zajmuje, ale w gruncie rzeczy każdy debil jest w stanie je zrobić. A więc do sedna... wczoraj rozmawiałem z kuzynką która zleciła malowanie 110m mieszkania i za samą robociznę zapłaciła 10k :| ja bym musiał za swój dom 30k zapłacić xD całość u niej zajęła 2 osobom mniej niż 2 tygodnie, ale zajmowali się chyba również opróżnianiem pomieszczeń i przynoszeniem rzeczy spowrotem.

Na wykopie ludzie narzekają, że zarabiają tylko 6k, a wystarczy się wykończeniówką zająć i za najprostrze roboty są bardzo duże stawki.

Dodam również, że kiedyś robiłem stronę internetową dla sąsiadki kosmetyczki i tak z ciekawości ją zduplikowałem, podmieniłem teksty na sugerujące inną lokalizację na drugim końcu polski i postawiłem tę kopię na odpowiadającej tej miejscowości domenie... zapomniałem o tej stronie bo zająłem się czym innym, a sąsiadka po roku do mnie dzwoni że od dłuższego czasu ma pełno telefonów z bardzo odległego miasta i w końcu dowiedziała się czemu, ktoś jej podał adres tej strony, a ja tam zapomniałem podmienić numer tel ;)

Tak więc chyba postawię stronę oferującą usługi malarskie żeby w razie zapowiadanego przez wszystkich kryzysu w IT mieć alternatywę ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

#programista15k #nieruchomosci #budowlanka
  • 17
  • Odpowiedz
@TomSz: tak, mało który programista zarabia tyle co przeciętny, podkreślam, przeciętny glazurnik.
Za noszenie gruzu, zamiatanie czy skuwanie płytek co można wszystkie te czynności spokojnie robić po pijaku stawka w Wawie teraz to 40 zł/h do łapy.
  • Odpowiedz
@TomSz: Gratuluję odkrycia roku - zrobienie łazienki 3m^2 trwające 2-3 tygodnie kosztuje teraz 10-15k PLN, a takich łazienek możesz jednocześnie robić po 2-3 bo czekasz aż poszczególny etapy wyschną albo zwiążą.
  • Odpowiedz
  • 1
@PfefferWerfer: by zrobić łazienkę trzeba sporo wiedzieć, umieć, mieć praktykę jak i sprzęt. By pomalować pomieszczenie wystarczy przeczytać instrukcję farby i wałka i jednorazowo wydać w budowlanym 200zł na wałki i kuwety.

@BRZESZCZOTEMPOJAJAH: np klej do płytek czy fuge, rzeczy pod zabudowe, sufit, w strefie mokrej izolacja, gips w puszkach, płytki / podłogę można malować, później można to lakierować, nawet powłokę wanny można malować... dużo możliwości ;)
  • Odpowiedz
  • 1
@Togira_Ikonoka: to jest na wiosce z jedna ulica posrodku nikad i nie wiem ile z tych 110 było malowane. A mi po prostu chodzi o to że ludzie z wyzszym wyksztalceniem mniejsze zarobki niż malaz ścian gdzie można kogoś wziac z ulicy i w godzinę wyszkolic
  • Odpowiedz
@TomSz popyt/podaż Niektórzy ludzie nie są w stanie udźwignąć odpowiedzialności. Nawet jako malarz wolą iść robić do kogoś kto im robotę załatwi i będzie rozmawiał z klientem a oni codziennie przyjdą na robotę i tylko robią.
  • Odpowiedz
@TomSz: Nie dokońca. Sam wykańczałem częsciowo sam swój dom i wszelkie prace wyszły mi znacznie dłużej a jakościowo niektóre rzeczy #!$%@?łem. Chociaż może to kwestia talentu - jakieś grzebanie w aucie itd mi wychodziło z większym trudem niż moim znajomym. Wtedy przypominają mi się słowa Taty: synek jak mam zapłacić komuś by mi #!$%@?ł to wole sobie sam za darmo #!$%@?ć :D
  • Odpowiedz
  • 1
@Togira_Ikonoka: od 4 lat mam przynajmniej 3 ekipy rocznie które coś u mnie robią, i za każdym razem zastanawiam się w jaki unikalny sposób nowa ekipa mnie #!$%@? swoją niekompetencją. U mnie tata zawsze mówił że wszyscy budowlańcy są tacy że jeden podtrzymuje ścianę, a drugi w tym czasie idzie po kasę za jej wymurowanie. Zawsze to ignorowałem myśląc że za bardzo żyje myślą o starym systemie, ale kupiłem dom i
  • Odpowiedz
  • 0
@languser: Nie przychodzi mi do głowy fach z mniejszym progiem wejścia który nie opiera się na płacy minimalnej. To samo mógłby powiedzieć ktoś zamiatający ulicę ;) Teksty z jakością, zostawianiem za sobą porządku i tym, że inni w branży przynoszą wstyd branży mi większość z tej branży rzucała (dosłownie, a ostatnio tydzień temu ;) ), później sam po nich musiałem poprawiać, a ani mało nie płacę, ani nie biorę ludzi o
  • Odpowiedz
  • 0
@donfazzione: no cena jest już zależna od rodzaju farby i kolorystyki pomieszczenia, to co opisałeś brzmi jakby szło szybko zrobić, a natryskiem to już w ogóle i całe mieszkanie da się szybciej zrobić niż jeden pokój w przypadku konieczności gruntowania i odcinania kolorów.
  • Odpowiedz