Wpis z mikrobloga

Mireczki,

Mam pytanie odnośnie #b2b #ryczalt #nieruchomosci #vat

Czy prowadząc jednoosobową działalność na ryczałcie, mogę w jakiś sposób odliczyć VAT przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego od dewelopera? Mieszkanie przewidziane pod wynajem. Jak wygląda kwestia odliczenia VATu przy zakupie wyposażenia do mieszkania? I jak wygląda to pod kątem późniejszego wynajmu?

Możecie poratować jakąś poradą, albo dać namiar na kogoś, kto ogarnia takie tematy?
Niestety moja obecna księgowa nie ma o tym pojęcia.
  • 12
@Martrein: ryczałt dotyczy PIT a VAT to VAT, dwie odrębne sprawy
Jeśli odliczysz VAT przy zakupie mieszkania (8%) to powinieneś również odprowadzać VAT od przychodów z najmu oraz przy późniejszej odsprzedaży tez musisz naliczyć VAT i odesłać do urzędu
  • 0
@Zeroskill: Dzięki za poradę. A w takim razie mieszkanie musi być wzięte na działalność czy może być na mnie jako osobę prywatną? Co z kwestią współwłasności? Czy mogę kupować takie mieszkanie z kimś jeszcze?
Rozumiem, że przy wynajmie, to będę musiał wystawić fakturę z Vat, a dodatkowo zapłacić podatek (wydaję mi się, że to będzie ryczałt 8,5%)?
A będę musiał dodawać PKD do swojej działalności (68.20. Z „Wynajem i zarządzanie nieruchomościami
@Martrein: ciekawy temat, ja bym poszedl dalej, kupiles mieszkanie jako osoba fizyczna do majatku prywatnego, wynajmujesz jako DG, co bedzie jak je bedziesz sprzedawac? czy US nie zakwestionuje prawa do zwolnienia z VAT podczas sprzedazy skoro mieszkanie sluzylo do dzialalności ? Wowczas kupujesz - nie odzyskujesz VAT, sprzedajesz - musisz VAT zaplacic - jestes w plecy
  • 0
Widzę, że temat jest dosyć skomplikowany. W takim razie, jeśli nie mógłbym (nie opłacałby mi się) wliczać tego mieszkania pod działalność (odliczać VAT), to czy przynajmniej mógłbym na luzie odliczać VAT od elementów wyposażenia (meble, agd itd)?
PKD mojej działalności- 74.90.Z - Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana
@Martrein: #!$%@? co tu się pisze xD

Ziom, doradzają Ci niewłaściwe osoby. Ale mnie #!$%@?ście wszyscy :D

Jak kupujesz na potrzeby wynajmu długoterminowego to nie odliczasz vat bo taki wynajem jest zwolniony z vat. Przy sprzedaży nie płącisz vat , jeżeli miałeś mieszkanie pow.2lat ( chyba, spójrz sam )
Jeżeli wynajmujesz na booking to opodatkowujesz 8%, wtedy od zakupu możesz odliczyć vat.

to takie minimum wiedzy.