Wpis z mikrobloga

Mam 2x NUC8i5 (4c/8t, 32GB, 2x 500GB (NVMe+SATA)). Szukam czegoś nowszego tylko ten nasz rynek (Allegro i OLX) pogrzało albo źle szukam. 8 generacja NUCów kosztuje dalej ok 700-1200PLN (niskie i3 i i5). 10 generacja jest akurat średnia przez układ graficzny a kosztuje podobnie. Delle i Lenovo mini/tiny też dość drogie. Jest coś, pewnie chinol którego mógłbym rozwarzyć w ostateczności, co oferowałoby podobną wydajność, miało/mogło mieć podobną specyfikację i było nowsze/energooszczędne? Widziałem pudełka z N100 ale to ma 4c/4t i do 16GB RAM, często przylutowanego. Mam te NUCi już chwilę i chciałbym je wymienić na coś nowszego + zrobić faktyczny cluster (Proxmox/K3s) z 3 serwerami. Jakieś propozycje? :D

#homelab #serwery #proxmox #k3s #k8s
  • 7
  • Odpowiedz
@Immortale: Ja wybrałem Ryzen 5600 i sobie sam skleciłem serwerek. Cenowo wychodzi podobnie, wydajność bez porównania, a AMD całkiem niezłe wypada jeśli chodzi o zapotrzebowanie na energię.

I właśnie to pod Proxmox, microK8s, stoi na tym też GitLab, Domoticz i trochę mojego softu do #smarthome.
  • Odpowiedz
  • 1
@wacek_1984: Te Beelinki to ~2k za sztukę :D chciałem coś taniej per sztuka. Chociaż może mam złe wymagania bo patrzę po ile kupują sprzęt na reddicie :)
@mirekwirek: mam NASa, akurat na i3-8100, ale tam trzymam typowo NASowe rzeczy i nic więcej.
  • Odpowiedz
  • 0
@wacek_1984: Może doprecyzuje, że ogólnie chodziło mi o mini PC. Deal typu 5x HP Elitedesk G4 (o ile mnie pamięć nie myli) ~650$ to coś normalniejszego :D Stąd moje wyobrażenie cenowe jest jako takie. Z resztą tego NUCa 8gen z i5 brałem w ~2020 za 300EUR i sądziłem, że można lepiej coś kupić w tych pieniądzach. A na Allegro/OLX jakieś Delle 5050/60 (8/9 generacja Intela) maks :D
  • Odpowiedz
mam NASa, akurat na i3-8100, ale tam trzymam typowo NASowe rzeczy i nic więcej.


@Immortale: to zamień tego NASa na Ryzena, pociągnie NASa, Proxmoxa i K8s. I wydasz połowę co na MiniPC.
  • Odpowiedz
  • 0
@mirekwirek u mnie NAS jest od trzymania plików/ich obsługi. Takie są moje wnioski po latach doświadczeniach w IT. Lubię sobie wypierdzielic czasem coś przez przypadek w kosmos :D nie chciałoby mi się odzyskiwać 30TB danych. Ryzeny się nie nadają trochę na NASy bo nie mają dobrego odpowiednika QuickSynca a brać pod build jeszcze kartę NVidii to bezsens. Ale zgodzę się ze pod compute są super :)
  • Odpowiedz