Wpis z mikrobloga

https://twitter.com/AtrakcyjnyAdam/status/1743650057855856742


@let_it_be: bardzo fajny wpis, autor nie wspomnial jeszcze o jednej rzeczy, ze sprezarki to dosc awaryjne czesci i np. jak ktos ma zle dobrana pompe to przy czestym taktowaniu chvj strzeli sprezarke po kilku latach.

ale mam gruntową pompę ciepła


@wiecznybeton: po 1 u nas nie ma takich mrozow jak w finlandii, po drugie gruntowa pompa to troche inna bajka niz powietrzna, bo nie pobiera ciepla z powietrza tylko
  • Odpowiedz
@czykoniemnieslysza: Pompa ciepła pompuje ciepło z zewnątrz budynku do środka, Im cieplej na zewnątrz tym więcej ciepła można wpompować do środka. I przykładowo wydając 1kw energii elektrycznej jak jest ciepło na dworze możesz przepompować 5kw energi cieplnej (cop 5), ale jak jest zimno to używając 1kw energii liczba pompowanego ciepła będzie się zmniejszać i w skrajnych warunkach (kwestia pompy) z zewnątrz za 1kw prądu uzyskasz np. 2kw ciepła. Może być nawet
  • Odpowiedz
@czykoniemnieslysza: Powietrzna pompa ciepła wraz ze spadkie mtemperatury dostarcza mniej ciepła do domu bo jej sprawność maleje a dom potrzbuje coraz więcej ciepła. Pompe ciepła powietrzna nalezy dobrac tak żeby przynajmniej do -7 działała wyłacznie na sprężarce, poniżej tej temperatury wspomaga się grzałkami elektrycznymi. Takie temp sa kilka dni w roku więc taniej jest p[rzez te kilka-kilkanascie dni zapłacić wiecej za ogrzewanie niż dopłacic do dużo większej pompy ciepła z ktgórej
  • Odpowiedz
@czykoniemnieslysza: w skrócie, że przez kilka dni w sezonie jest ryzyko pracy pompy na grzałkach. W rozrachunku całego sezonu raczej to pomijalne zużycie. Grunt to dobrze dobrać moc pompy do zapotrzebowania, konieczne daj (nie instalatorowi!!!) innej firmie obliczenie OZC (nie duży koszt a to podstawa), zrobić projekt. I pytanie czy nowy dom czy modernizacja?
  • Odpowiedz
@let_it_be: @czykoniemnieslysza
Nie skreślałbym pompy przez to, że przez 3-4 dni na 365 dni w roku mamy siarczyste mrozy i trzeba w tym czasie 'dołożyć do pieca' jakiegokolwiek paliwa ;) Wszak przez pozostałe 360 dni mamy warunki, które powiedziałbym że są bardzo dobre a wręcz idealne do pracy pomp (średnia temperatura roczna w polsce to jakieś 8-9 stopni a średnia z okresu grzewczego tj jesieni i zimy to jakieś 4-5).

Analizowałbym
  • Odpowiedz
@czykoniemnieslysza: mitsubishi w Szkocji ma swoją fabrykę pomp ciepła i planują znaczący rozwój w najbliższych latach. Za jakiś czas do ogrzewania będzie można montować tylko pompy ciepła.
Nawet wybudowali dwa identyczne domy, w jednym jest piecyk gazowy a w drugim pompa i testują jak ta pompa działa na taki dom.
  • Odpowiedz
@czykoniemnieslysza: Koniecznie zrób OZC. I popatrz na dofinansowania, np. gruntowa pompa niby droższa (choć dziś różnica w cenie z powietrzną jest mniejsza niż kiedyś), ale poziom dofinansowania wyższy + więcej odliczysz od podatku. Wtedy cena się trochę zaciera.

Ale bez OZC ani rusz.

Dom po termomodernizacji?
  • Odpowiedz
No powiem Ci, ze my dostalismy 11k dofinansowania,


@wiecznybeton: Ale to chyba nie z programu "Czyste Powietrze", bo te daje duuużooo większe dofinansowania.

odwierty to kupe siana kosztują.


Coraz więcej ludzi (jak ma gdzie oczywiście) przekonuje się od poziomego DŹ. Wtedy drogo nie wychodzi, szczególnie jak położy się we własnym zakresie, a nie firmą co robi pompy ciepła.

Dom kostka z lat 70. Niestety wszystko "do robienia".


@czykoniemnieslysza: Wiesz, że
  • Odpowiedz
  • 1
Jeżeli koszt pompy ciepła wyniósł cię +30k to lipa. Jeżeli tak jak ja zbudowałeś ją za 800zł i przy -15 obecnie daje radę bez grzałek ( bo ich nie ma ) to inna bajka . Mam kominek bo nigdy bym pompie ciepła nie zaufał na 100% przy długich mrozach ale do 0° na zewnątrz jest bajka. Średnie zużycie 24h w grudniu u mnie wynosiło 13kw.
  • Odpowiedz