Wpis z mikrobloga

#komputery #siecikomputerowe #router

Mireczki ten mikrotik faktycznie taki trudny i skomplikowany jak mowia? Jest gdzies mozliwosc obejrzenia GUI jakos online i poklikania?

Potrzebuje kupić router. Wifi nie potrzebuje. Z wymagań to:

multiwan (2 gniazda wan wystarcza)
stabilność
stabilność
stabilność

Mam w tej chwili w innym miejscu tplink er605 i moim skromnym zdaniem to najlepsze urzadzenie sieciowe jakie stworzył homo sapiens. Kupić zwyczajnie drugie takie same czy moze sprobowac cos w stylu MikroTik hAP ax2 ?

Nie robie jakichs skomplikowanych rzeczy. Jak raz skonfiguruje to mam o tym zapomnieć (er605 pod wzgledem stabilnosci jest wrecz niemożliwy).
  • 43
@MercedesBenizPolska: na pierwszy rzut oka może być trudno się odnaleźć, bo router przychodzi z podstawową, domyślną konfiguracją i jak się chce coś więcej, to trzeba przeklikać wszystko (chociaż ja polecam używać CLI, jest wygodniej :P). Możesz pobrać sobie okrojoną wersję RouterOS i zainstalować na swoim urządzeniu. Siłą mikrotika jest właśnie soft, a nie hardware. Jest to wszystko tak zrobione, by RouterOS zadziałał na każdej architekturze. Sam używam prostego HEX-S - bez
@MercedesBenizPolska: możesz sobie ewentualnie w viralboxie zrobić maszynę wirtualną ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jedną jako sam RouterOS, a drugą z jakimś klientem do testowania czy wsio działa :)

tplink er605


Spoko jest, jednym minusem jak dla mnie jest czas bootowania, który jest dramatyczny :P
a jak chcesz multiwan na mt zaimplementować? bo nie ma nic takiego OOTB... chcesz bonding dwóch różnych łączy żeby mieć połączoną przepustowość? jak to jest na er605 ? działa to po co zmieniać konkretnie ?
@stanli: mikrotik wlasnie fajnie sie rozwija i jest bardzo stabilny, ja mam uptimy po kilka miesiecy (od aktualizacji do aktualizacji)
nowe wifi jest bardzo dobre. i co chwila cos ciekawego sie pojawia w sofcie, routeros 7 ma duzy potencjal.
@MercedesBenizPolska: no to w przypadku failovera z LTE - w sieci są gotowe poradniki jak to wyklikać krok po kroku. Czy to z modemem USB czy jako multiwan. Ogólnie - polecam Mikrotika właśnie z uwagi na jego stabilność, bardzo, bardzo rozbudowane oprogramowanie i ciągłe aktualizacje, które sporo poprawiają - w tym kwestie związane z zabezpieczeniami.
@MercedesBenizPolska: no to w sumie raczej innych korzyści niż tplink mikrotik Ci nie przyniesie. Z takich fajnych rzeczy na MT różniących go od tplinka to dużo lepsza kontrola nad siecią (logi w tplinku i omadzie są generalnie dramatyczne). Można praktycznie natywnie odpalać kontenery dockerowe, wsparcie dla zerothier one jest oficjalne, wbudowany ddns. Sam mam praktycznie wszystko z omada (3x ap, switch, kontroler omada postawiony na linuxie), ale eapa się pozbyłem właśnie
@stanli: Ja nie miałem żadnych problemów ze stabilnością mojego hAP ac2. Jedynie raz się uceglił przy aktualizacji z menedżera pakietu, bo fabrycznie miał ROSv6 a ja mu wgrałem v7 ale przez menedżer a nie NetInstall którym go odratowałem po czym problemów już nie było, to był jedyny wyjątek gdzie Mikrotik coś #!$%@?ł. Tak to nie ma problemu z długotrwałą stabilną pracą, nigdy nie miał.

A ROSv7.13 wprowadził zmiany do pakietów WiFi
mozesz napisac cos wiecej? to nie trzeba tego ich sprzetu?


@MercedesBenizPolska: ja mam taki mini pc kupiony (szczerze polecam). Na nim mam zainstalowanego linuxa i różne fajne usługi typu plex, pobieranie torrentów itd. Normalnie pobierasz sobie wtedy oprogramowanie ze strony tp link i instalujesz (można to nawet na windowsie zainstalować).
@BooB: Czyli najprościej mówiąc masz postawionego Linuxa na mini PC i służy Ci jako domowy serwer, bo serwer w istocie rzeczy jest po prostu komputerem z oprogramowaniem na którym pracują usługi sieciowe. Klasyka home lab. ;)

Ja będę musiał się zastanowić nad skleceniem czegoś takiego ale również z funkcjonalnością serwera NAS z RAID 1 i zimną kopią. Serwer serwerem, ale też trzeba mieć przestrzeń na torrenty i inne bzdety.
@MercedesBenizPolska zostań przy tplink. ER650 kosztuje obecnie około 200 zł. Śmieszne pieniądze za dobry sprzęt. Ew może któryś z wyższych modeli.
Ja mam ER7212PC, ma wbudowany kontroler Omada plus Poe ale nie dostał jeszcze nowszego softu jak ER650