Wpis z mikrobloga

Nowy dom.

Co myślicie o pójściu w smart oświetlenie "all in" to znaczy:

-do punktów oświetleniowych doprowadzenie napięcie ze skrzynki rozdzielczej. Pogrupowane sensownie z bezpiecznikami.

-w każdym punkcie pożądne żarówki zigbee np Philips.

-na ścianach włączniki zigbee (bez zasilania) np Xiaomi naklejane (jedne z ładniejszych na rynku, są też inne).

Całość podpięta do #homeassistant logika świateł np które punkty obsługuje dany włącznik itp.

Tak czy siak chce mieć regulowany kolor/odcień bieli i mógłbym uniknac okablowania przełączników. Oszczędności na kablach spokojnie pokryją koszt Smart żarówek.

Zbyt odważnie?

#homeassistant #smarthome #inteligentnydom #oswietlenie
  • 25
  • Odpowiedz
@sokl: Oszczędności na przewodach będziesz miał bardzo małe szczerze mówiąc, pomyśl sobie, a co będzie jak mi się jednak nie będzie podobało mieć tego całego smart oświetlenia? Co będzie jak ci się spali serwer home assistant albo jak padnie? No i cholera ciebie będzie strzelać z wymianą baterii co jakiś czas :). Wyobraź sobie czarny scenariusz jest środek nocy i HA ci z jakiegoś powodu pada co robisz?

Najlepsze podejście do
  • Odpowiedz
@sokl: Na papierze to wygląda fajnie, ale nawet jak będziesz miał światła na bezpiecznikach to przy padniętym HA w najlepszym wypadku je zgasisz, ale nie zapalisz :). No i jednak żarówki z zigbee są wielokrotnie droższe niż zwykłe. A no i bardzo duża wada wszelakich takich przyklejanych przycisków to jest to, że w zasadzie żaden producent nie ma ramek więc jak będziesz chciał mieć dwa przyciski obok siebie to brzydko wygląda,
  • Odpowiedz
@sokl: @lobo: jak kiedyś budowałem dom to chciałem wszystko smart, zrobiłem nawet projekt. A potem przyszło takie oświecenie, że jakbym miał to wszystko serwisować po pracy, żeby rodzina mogła korzystać z domu to uznałem, że jednak podziękuję.

Powiedzmy, że zrobiłem rozwiązanie semi-smart - czyli główne oświetlenie tradycyjnie, a w międzyczasie tam gdzie wyprowadziłem sobie punkty zbudowałem smart. Ale to z czasem, powoli i z perspektywy czasu widzę, że to bardziej
  • Odpowiedz
@lobo:

a co będzie jak mi się jednak nie będzie podobało mieć tego całego smart oświetlenia?


Ryzyko raczej niewielkie. Zawsze można używać zarówek na jednym ustawieniu tylko na zasadzie ON/OFF

Co będzie jak ci się spali serwer home assistant albo jak padnie?


Odpalam drugi i synchronizuję obraz dysku

No i cholera ciebie będzie strzelać z wymianą baterii co jakiś czas :)


Mam tego typu włączniki już drugi rok - w pomieszczeniu
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Diabl0 dzięki wielkie, bardzo ciekawe.

Budowales nowy dom?

Jakie żarówki masz i jakie włączniki? Wpięte bezpośrednio przez dongla do HA? Jaki protokół zha czy zigbee2mttc?

Ta, wife acceptance factor mam przetestowany mocno w dotychczasowej instalacji w mieszkaniu. Learned hard way hehe.
  • Odpowiedz
@Diabl0: Ale to zwyczajnie kosztowo się nie opłaca taniej i lepiej zrobić to na kablach

Przykładowo uśrednijmy, że każdy włącznik to jest 20m(co jest absurdalną przesadą :) ) dodatkowo kabla 3x1.5 to jest koszt koło 60zł, włącznik dzwonkowy sensownej jakości podwójny to 20zł do tego przełącznik zigbee na 2 obwody kolejne 30zł do tego żarówki zwykłe po 10zł/szt liczmy 3 czyli 30zł. Łącznie koszt takiego smart oświetlenia to 140zł, każdy dodatkowy
  • Odpowiedz
@sokl: Na razie tylko mieszkania. Do budowy domu dopiero się szykuję.

Żarówki głównie IKEA, piloty na ścianach https://houseiq.pl/pl/p/Pilot-scen-4-kanaly-12-prog.-Seria-KT-ZigBee-TUYA/1232 , w innych miejscach stare okrągłe IKEA (https://www.ikea.com/bh/en/p/tradfri-remote-control-30443124/ - niestety nie ma ich już w ofercie), wszystko zarządzane przez HA i Conbee 2 pod Z2M pod proxmox na dedykowanym Intelu NUC. W samym NUC 2 dyski SSD RAID 0 - wewnętrzny M2 i zewnętrzny USB aby w razie W szybko przepiąć do
  • Odpowiedz
@sokl: Na papierze to wygląda fajnie, ale nawet jak będziesz miał światła na bezpiecznikach to przy padniętym HA w najlepszym wypadku je zgasisz, ale nie zapalisz :)


@lobo: możesz przecież ustawić żarówkom zachowanie po przywróceniu zasilania, np. właśnie żeby się wtedy zapalały. Wtedy wystarczy z bezpiecznika wyłączyć i włączyć, i będzie światło.
  • Odpowiedz
@Noniusz: Ależ to jest mnóstwo dodatkowej i niepotrzebnej zabawy, śpisz sobie w nocy chwilowy zanik napięcia w sieci i teraz się budzisz bo ci się żarówki zapaliły :), możesz sobie oczywiście zrobić aby HA po takiej akcji je zgasił zaraz, ale znowu musisz czekać aż on wstanie. A tak na kablach raz że taniej, dwa nie musisz kombinować, trzy nawet jak zniszczysz serwer to dalej ci światła normalnie działają.
  • Odpowiedz
pożądne żarówki zigbee np Philips.


@sokl: Wydasz tonę siana, a potem nie będzie działać bo nie zepnie z wifi, albo stacja do zigbee się wysra, albo cokolwiek się stanie np. żarówka zgubi konfigurację po dłuższym wyłączeniu i będziesz ganiał z aplikacją.
Też tak myślałem, że to jest wszystko w stylu plug&play, a potem jak mi żaróweczka przestała gadać z wifi, że pokonywała ją ściana dom/weranda, gdzie inne działały nawet po skosie
  • Odpowiedz
ale znowu musisz czekać aż on wstanie.


@lobo: żeby serwer z HA był podpięty pod UPS to nie problem, a raczej nawet wskazane. I pytanie jak często u OPa zdarzają się zaniki napięcia.

Ale żeby nie było, nie uważam że to rozwiązanie pozbawione wad.
  • Odpowiedz
@sokl włączniki bez zasilania to debilny plan marketingowcow. i będziesz bujał się z wymiana i baterii, albo kombinował jak zigbee odejdzie do lamusa? daj tam choć zasilanie jak człowiek.
  • Odpowiedz
@sokl: Lekki overkill jeśli w każdym punkcie chcesz mieć smart żarówki. Szczerze, to radzę to naprawdę mocno przemyśleć. Sam mam kilka smart żarówek w chacie. Startowały od głównego punktu oświetleniowego w pomieszczeniu a po czasie i zorientowaniu się się, że działały tylko jako włącz/wyłącz i były trochę za słabe trafiły do źródeł ambientowych (lampy stojące) i tam się świetnie sprawdzają.
Po drugie instalacja. Na twoim miejscu poszedłbym w gwiazdę (z centralnym
  • Odpowiedz
@sokl: bez problemu, mam tak bezawaryjnie od 5 lat w mieszkaniu, 100% oświetlenia w sieci. W przyszłym roku do domu, tylko wersją nieoszczedna czyli standardowe kable dalej są ale cały czas działa w trybie bezprzewodowych włączników zigbee. Baterie to żaden problem, to działa długie lata.

Zasada jest jedna - tam gdzie masz wifi tam będziesz miał problemy. Tam gdzie wrzucisz zigbee - będzie działać.
  • Odpowiedz
@Noniusz: Tylko po co dawać ups na HA? Nie masz prądu to HA nic ci w zasadzie nie daje wtedy. Jasne, że można zrobić 500 dodatkowych rzeczy aby bezprzewodowo działało równie dobrze jak kablowo, ale to są dodatkowe pieniądze i czas aby naprawić błędy których można było spokojnie uniknąć. Taki bezprzewodowy przycisk to jest fajna sprawa jak chcesz sobie dodać 1/2 w jakieś konkretne miejsca gdzie ciągnięcie kabla byłoby zwyczajnie trudne
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@lobo: u mnie bedzie troche więcej bo będe budował z prefabrykatów betonowych i każda puszka to dodakowy koszt otworu w prefabrykacie i peszel. No ale majątek to nie jest faktycznie.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@lobo @Wu70 @63274682374 @hrumque @Diabl0 @Noniusz @tellet

Na redicie ktoś wsponiał, że bezpieczniejszym rozwiązaniem byłby mieć oświetlenie na HUE bridge i to podpięte do home assitant. Wtedy nawet jeśli HA pada to swiatła działąją przez HUE bridge. Jest to test bardziej komercyjny produkt, można zostawić go "standalone" jeśli trzeba.
hmmmmmm co myślicie?

Zakładałem, że wszystkie zigbee odbiorniki podłącze do jednej siieci zigbee bezpośrednio fo HA, ale rozwiązanie z hue bridge ma pewne
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 1
@Wu70: jakich marek urzywasz? ikea? Hue?

Nie dokucza Ci zwłoka w rekacji na włłaczenie światła? Masz wyrażną zwłokę?
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@63274682374: dzięki za perspektywę

"czarny scenariusz" typu, że mnie nie ma i Żona zostaje z full DYI systemem jest hmmmm... no czarny.
Muszę to przemyśleć, bo generalnie ileś rzeczy będzie problemem - wentylacja, ogrzewanie itp. Planuje wszystko przez HA sterować i przykładowonie nie widziałem potrzeby żeby kupować modułłacznosci czy czujki temperatury do pompy ciepła (LG therma V) skoro mozna ja obslugiwać przez HA via modbus.
  • Odpowiedz