Wpis z mikrobloga

Czy to prawda, że przepisy BHP (albo coś takiego, nie znam się na tym) zalecają, aby włączniki światła były zamontowane tak, że przy wyłączeniu światła ich górna część jest odchylona od płaszczyzny, a przy włączeniu odchylona jest ich dolna cześć, tzn. że włączniki powinny być zamontowane do górny nogami względem tego co większość z was ma w domu? Taki jeden fachowiec mi próbuje sprzedać taką informację, ale jakoś specjalnie mu nie wierzę xD
#mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #remontujzwykopem #bhp
  • 13
@ly000: Nie ma takiego przepisu ktory by to regulowal.

Nic nie zrozumialem z tego co napisales ale ja mam tak ze zeby zalaczyc to naciskam gore a zeby wylaczyc to dol. :PP

Dobra praktyka mowi zeby wszystkie byly tak samo. Ale na to tez przepisu nie ma.
@ly000: Ma rację ale w praktyce mało kto się tego trzyma.

http://www.forumsep.pl/printview.php?t=3988&start=15


Kuczyński Andrzej - 11-09-08, 11:50

Jack napisał/a:
Nie ma żadnych aktów prawnych regulujących zasadę załączania/wyłączania oświetlenia przy pomocy wyłączników klawiszowych.
A jeżeli nie ma - to jest dobrowolność w zależności od wygody.

Odkąd stosowanie norm jest dobrowolne to można tak napisać, ale czy wypada.
Na tym polega nauka zawody, by przyswoić sobie elementarne zasady. Niektóre zasady
ujęte są w
  • 0
@Quarel: @Pandillero wielkie dzięki, czyli jednak to prawda. serio myślałem, że mnie trolluje, bo nigdy nie widziałem tak zamontowanych włączników, a tu jednak coś w tym jest. może nawet go posłucham z szacunku do tych zapomnianych mądrości. jak będą mnie pytać dlaczego mam wszystkie włączniki zamontowane na odwrót to będę mógł się podzielić tą ciekawostką :D
jak będą mnie pytać dlaczego mam wszystkie włączniki zamontowane na odwrót to będę mógł się podzielić tą ciekawostką :D


@ly000: Nie są na odwrót tylko są zrobione poprawnie. Mój brygadzista, który ma w zawodzie 2 razy więcej expa niż ja na tym świecie żyję mówił, że jak dzieje się np. pożar w zakładzie energetycznym to łączniki montuje się tak, żeby wykonać ruch z góry na dół żeby wyłączyć prąd i żebyś
przy wyłączeniu światła ich górna część jest odchylona od płaszczyzny


@ly000: jest bardzo stara norma, która ma takie zalecenie, ale ta norma nie jest prawem, a jedynie zaleceniem i niech się majster w dupę pocałuje, ma robić tak, jam mówicie, że chcecie.
@ly000: ładniej jest tak, że wyłączony jest nacisnięty od góry.
Poza tym nawet oznaczenia na wyłącznikach niektórych pokazują orientację w ten sposób.

To o czym fachura mówi, to nie wiem czy się stosuje do budownictwa mieszkaniowego, ale generalnie chodzi o to, że jak coś ci się stanie to upadając i łapiąc się wyłącznika rozłączysz go, a nie załaczysz napięcie. Dlatego domyślnie dolna pozycja jest w przemysłowce zawsze wylaczona