Wpis z mikrobloga

Chciałbym sobie do chałupy dodać trochę "smarta"

Aktualnie mam Alexę i Google Home + parę żarówek wifi i listwy oraz gniazdka

Do tego chciałbym dorzucić do tego możliwość sterowania dotykowego - teraz wszystko muszę odpalać głosowa lub z apki na telefonie. Nie mam ochoty na kucie w ścianach, więc wolałbym żeby wszystko opierało się na komunikacji bezprzewodowej. Da radę zrobić jakieś proste sterowanie np. żarówką wifi jakimś montowanym na ścianie przyciskiem? Tylko nie fizycznie, a np. za pomocą sceny w Alexie (jeżeli przełącznik kuchnia zmieni stan, zmień stan żarówki kuchnia). Czy może jest na to inny lepszy sposób?

Chcę też dokupić centralkę na ścianę w której będę miał takie same funkcjonalności jak w aplikacji Tuya / Alexa / Google Home.
Czy takie coś się nadaje?
https://allegro.pl/oferta/panel-lcd-multibramka-zigbee-wifi-bt-tuya-smart-13957092595?reco_id=0236b48a-a963-11ee-8a3d-5602c59a9451&sid=1147bbb04b955b96a226cab2e664258d9124ef0862320b2d7366fdd6604cf017

#pytanie #smarthome #alexa #googlehome #tuya #smart
  • 10
Osobiście nie korzystam z Alexy i Google Home właśnie przez te ogranieczenia. Polecam Home Assistant, próg wejścia dużo większy ale możesz sterować praktycznie wszystkimi urządzeniami różnych producentów i zrobienie takiej automatyzacji jak piszesz tj, przycisk odpala zdalnie np kilka lampek to dosłownie chwila.
Sam mam serwerek Home Assistenta + zwykły tablet 10" na ścianie na którym uruchamiam sobie lampki/mam wykresy temperatur/jakości powietrza

Ogólnie zamiast tej bramki poszedłbym w serwer HA + bramka
@spoon22: Zależy mi na tej Alexie szczególnie, bo Google trochę gówno jeden plus, że udało go się zmusić do gadania po polsku.
Mogę np ustawić rutynę, że jak kliknę guzik na listwie zasilającej (zupełnie niepowiązany ze światłem) to gasi mi np. żarówkę w kuchni. Tylko nie będę lepił do ściany listew i ich używał do gaszenia światła, potrzebuję jakiegoś sensownie wyglądającego i działającego przełącznika który może być ON/OFF, resztę ogarnę z
O tym nie pomyślałem, faktycznie najprostsza opcja


@programista_1k: najprostrza, masz Alexę, ale możesz też najłatwiej rozbudować, dostosować do siebie i ew. jeszcze integrować się z innymi opcjami. Nie wiem tylko jak tablety podziałają z włączonym ekranem non stop (choć ja tu kiedyś myślałem po prostu używkę, której nie szkoda).
@mirekwirek: Dokładnie, najtańsza używka i jazda.

@spoon22 Poczytałem o tym HA, rozumiem, że po prostu wyświetlasz jakiś panel webowy z serwera? Zajebista sprawa, uwielbiam RaspberryPi i dużo by zabawy było z tym dobrej, tylko jak mówiłem nie chciałbym utracić funkcjonalności głosowej Alexy.
@programista_1k: Hmmm, ja mam Domoticza (ale to to samo z Home Assistant), ale używam Apple i jest coś takiego jak HomeBridge co integruje świat zewnętrzny (w tym HA) z ekosystemem Apple. Może jest coś podobnego dla Google?

uwielbiam RaspberryPi


@programista_1k: Przy takich zastosowaniach gdzie jest częsty zapis to niestety karty SD na krótko wystarczają. Polecam wtedy dysk SSD. To tak żebyś miał na uwadze.
@mirekwirek: Postawię pewnie i tak na serwerze swoim opartym na Debianie.

Polecisz jakieś warte uwagi sprzęty? Na pewno jakieś czujniki, przede wszystkim ruchu mi będą potrzebne. Jakiś fajny model, z zasilaniem 5v/230v? I rozumiem, że też przez Wifi? Docelowo też pewnie silniki do rolet sobie kupię.