Wpis z mikrobloga

Koniec programu Hermes
Dzisiaj mija 69 rocznica zakończenia programu Hermes, drugiego amerykańskiego programu rozwoju pocisków rakietowych. Projekt rozpoczął się 15 listopada 1944 roku, a zamknięty został 31 grudnia 1954 roku. Był odpowiedzią na rozwijany przez Trzecią Rzeszę projekt rakiet V-2.

Hermes był bardzo kompleksowym i budowanym od podstaw programem. Pierwszy etap polegał na przejrzeniu dotychczasowej literatury w tej dziedzinie, kolejny zakładał zbadanie bezpośrednio w Europie nazistowskich osiągnięć, a ostatnia faza miała skupiać się na budowie własnych eksperymentalnych konstrukcji.

Program Hermes był sukcesem. Dosyć powiedzieć, że w jego ramach Amerykanie pozyskali dokumentację i części potrzebne do budowy 100 egzemplarzy rakiet V-2, a także sprowadzili do swojego kraju naukowców z nazistowskiego programu rakietowego, w tym samego Wernhera von Brauna.

W ramach programu przeprowadzono wiele testów. Z początku strzelano rakietami V-2, ale pozyskane dane i doświadczenie pozwoliły rozwinąć Amerykanom swoją własną rodzinę testowych pocisków rakietowych o takiej samej nazwie jak całe przedsięwzięcie.

Później na bazie rakiet Hermes powstały rakiety Redstone, która rozpoczęły erę badania kosmosu (satelity Explorer) i pozwoliły zainicjować załogowy program Mercury.

PS: Dodaj do obserwowanych ( ͡° ͜ʖ ͡° )*: #kosmogadka

---
#kosmos #eksploracjakomosu #ciekawostki #zainteresowania #historia #historiajednejfotografii #technologia #nauka #usa #gruparatowaniapoziomu

Zamknięcie programu Hermes
elektryk91 - Koniec programu Hermes
Dzisiaj mija 69 rocznica zakończenia programu Her...

źródło: Hermes_A-1_Test_Rockets_-_GPN-2000-000063

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@elektryk91: warto wspomnieć, że ten sukces nie byłby możliwy bez ofiary ponad 20 000 więźniów (w tym Polaków), którzy te rakiety budowali w obozie pracy dla podziemnej fabryki zbrojeniowej Mittelwerk przy obozie koncentracyjnym Mittelbau-Dora, nadzorowanym m.in. przez SS-Sturmbannführera Wernhera Magnusa Maximiliana Freiherra von Brauna.

Większość słyszała o operacji Spinacz, ale dla przypomnienia komu się upiekło:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Germans_relocated_to_the_US_via_the_Operation_Paperclip

Tym się nie udało:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Proces_załogi_Mittelbau-Dora_(US_vs._Kurt_Andrae_i_inni)
https://en.wikipedia.org/wiki/Dora_trial (uwaga, jedno drastyczne zdjęcie wymordowanych pracowników).

Niektóre ze znanych
GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni - @elektryk91: warto wspomnieć, że ten sukces nie...

źródło: Bundesarchiv_Bild_146-1991-076-02A%2C_Niedersachswerfen%2C_Produktion_von_V1_-_V2

Pobierz
  • Odpowiedz