Wpis z mikrobloga

#elektronika #elektronikadiy #mikrokontrolery #atmega
Witajcie mireczki!

Mam pytanie na temat programowania pamięci.
Mam drukarkę do etykiet Dymo LabelManager 220P. Jest uszkodzona, zdiagnozowałem problem z kością pamięci Atmel 45DB021D. Kupiłem inny egzemplarz tego samego modelu drukarki oraz nową kość pamięci. Najbliższa jaką udało mi się znaleźć, to Atmel 45DB041D - ma większą pojemność. Po wyciągnięciu wsadu ze sprawnej kości i wrzuceniu na nową, drukarka nie działa. Po wylutowaniu pamięci ze sprawnej i wlutowaniu do uszkodzonej, ta zaczyna działać, więc sądzę, że coś nie tak robię przy programowaniu. Dodam, że wyciągając wsad kilka razy, potrafiłem dostać pliki hex różniące się między sobą. Czasami bardzo nieznacznie, czasami dużymi blokami „0” albo „F”.

Korzystam z programatora CH341 i NeoProgrammer.
Jak byście się za to zabrali? Czy różnica w pojemności tych pamięci to duży problem? Powinienem ten wsad jakoś przystosować? Czy mogę te pamięci programować w płycie, czy powinienem je wylutować?

Z góry dzięki za rady ( ͡° ͜ʖ ͡°)
pawel1410 - #elektronika #elektronikadiy #mikrokontrolery #atmega
Witajcie mireczki!
...

źródło: IMG_7551

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
Czy mogę te pamięci programować w płycie, czy powinienem je wylutować?


@pawel1410: Myślę że dużo bezpieczniej je wylutować. Na płycie zasilając pamięć prawdopodobnie zasilasz też procesor, a ten może powodować konflikty na linii albo np. modyfikować pamięć w czasie kiedy ją programujesz. Jeśli bardzo nie chcesz wylutowywać, spróbuj wprowadzić procesor w reset
  • Odpowiedz
Czy mogę te pamięci programować w płycie, czy powinienem je wylutować?


@pawel1410: mógłbyś gdybyś miał pewność że nic więcej nie blokuje linii sterujących np. wymuszając aktywny reset procesora.
Te długaśne przewody też nie poprawiają jakości sygnału.
Tak przy okazji, to 45DB021D i 45DB041D różnią się rozmiarem sektora. Jeśli soft z tego korzysta to może to być problemem.
  • Odpowiedz
  • 0
@sredni_szu: @fabek @zetisdead

Dzięki za opinie!
Nie ma problemu wylutowywać, tak będę robił.
Przewody postaram się możliwie poskracać.
Jeśli chodzi o te pamięci, gdyby różniły się wyłącznie pojemnością, to mógłbym ten wsad po prostu wrzucić bezpośrednio na większą, czy muszę coś jeszcze zrobić, np. wypełnić wolną przestrzeń jakimiś wartościami?
  • Odpowiedz