Wpis z mikrobloga

@nowicjusz22: React jest dużo bardziej popularny (tak 50 do 1) w naganianiu ludzi na programowanie, w grafomańskich branżowych artykułach i w tutorialach.
Za to komercyjnie Angular jest nie aż tak mocno popularny jak React, (tak 1 do 2). Jednak oba trzymają się dobrze i najlepiej poczytać jaki rodzaj biznesu najczęściej używa danej technologii.
Wykres który wysłałeś to jakieś preferencje devów z corocznego state of js, który wypełniają zarówno studenci, scrum masterzy
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek:

Nikt nie chce full stacka backend + front

Chyba żartujesz, teraz to jest mega popularne. Niestety często dochodzi jeszcze cloud. Taki kontraktorniowy one man army. Prawda jest też taka, że najczęściej jest to zły znak, bo zazwyczaj oszczędzają na frontendzie i devopsie który przypadkiem nie wywali 20k$ na aws.
  • Odpowiedz
@mirek_dev To ja jeszcze dorzucę od siebie, że pracowałem w projektach .netowych gdzie na froncie był i react i angular (nie, że razem, tylko osobne projekty). Więc generalnie oba są wykorzystywane.
Myślę, że możesz sobie poprzeglądać oferty na portalach (top X ofert dla fullstacków gdzie backend jest w Twojej preferencji), i wybrać to gdzie więcej ofert.
  • Odpowiedz
@mirek_dev: Angular jest bardziej kompleksowym frameworkiem i ma sporo koncepcji z Javowych frameworków jak np. DI i szeroko używane annotacje. Jak znasz np. Springa, to ogarnięcie Angulara powinno przyjść łatwo.

React jest z kolei koncepcyjnie prosty jak budowa cepa, ale trzeba do niego sporo dodatkowych libek, bo sam framework jest bardzo szczupły.

Imho najlepiej zacząć od Angulara, ogarnąć trochę state management i reactive programming. Nauczenie się potem Reacta przyjdzie bardzo łatwo.
  • Odpowiedz
zdecydowanie Angular, od ostatniej wersji rozpoczął się renesans i będzie coraz więcej ofert. Do fullstacka bym dorzucił jeszcze rzeczy cloudowe, może jakieś pulumi albo AWS cdk
  • Odpowiedz
@mirek_dev: ja poszedłem w angulara i żałuję, że nie wybrałem reacta jako full stack z Java. Po wielu latach wróciłem do samego backendu prawdę mówiąc. Z reactem idzie dużo więcej zarobić mówiąc krótko.
  • Odpowiedz