Wpis z mikrobloga

no witam kolegów z #termowizja #termoizolacja #ocieplenie #remontujzwykopem

przez ostatni miesiąc sporo skupiłem się na dociepleniu chaty jak tylko się da
dodałem sobie wełnę na poddaszu, gdzie się da tam dołożyłem uszczelki. efekty jakieś są, ale badanie kamerą termowizyjną nie pozostawia złudzeń, że większość ciepła #!$%@? przez okna dachowe. mam u siebie zamontowane standardowe okna deweloperskie, fakro U2, dwuszybowe, z marnymi parametrami. kamera jasno pokazuje, że najwięcej ciepła #!$%@? na połączeniu drewnianej ramy z szybą, więc żadną uszczelką tego nie załatwię. napisałem więc do producenta okien i mówi, że jest możliwość wymiany pakietu szybowego i dodania jakichś uszczelek, że będzie git. wymiana pakietu na 3 szybowe, wypełnione argonem to ok 1000zł od okna, a wypełnione kryptonem ok 1600zł od okna.

dodam, że mieszkam w segmencie, sąsiedzi mnie grzeją po bokach i na ogrzewanie wydaję mniej niż 1000zł rocznie xD, więc to inwestycja która będzie się zwracać wieczność, ale bardziej chodzi mi o uzyskanie większego komfortu cieplnego. obecnie, jak piec dobije temperaturę do zadanej i się wyłączy, to dosyć szybko zaczynam czuć dyskomfort na rękach i plecach, bo pracuję blisko okna. poza tym temperatura spada szybciej, niż bym chciał. np przy temperaturze ok 3 stopni na minusie, temperatura z 21 stopni do 18 spada w ok 3-4h. na szczęście na ok 17 się zatrzymuje i nie chce spadać niżej, chyba dzięki sąsiadom xD

chciałbym spytać was o radę czy warto dokładać 600zł żeby kupić okna wypełnione kryptonem zamiast argonu?
więcej info o parametrach w załączonym obrazku

PS. na razie chce wymienić 1 okno (z 4), w pomieszczeniu, z którego pracuję i jeśli okażę się, że efekt jest satysfakcjonujący, pewnie pocisnę z resztą
powodzenia - no witam kolegów z #termowizja #termoizolacja #ocieplenie #remontujzwyko...

źródło: okna fakro

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • 1
@popson95: no ale mówię, że mi chodzi przede wszystkim o komfort cieplny, bo co z tego że płacę mało, jak po wyłączeniu grzejników czuję, jak od okna mi zaczyna walić chłodem. pewnie mógłbym po prostu więcej grzać, albo postawić grzejnik elektryczny i miałbym na kilka lat grzania, zanim bym zużył więcej, niż kosztowała mnie inwestycja w okna, no ale chciałbym mieć to zrobione i mieć #!$%@?, zatrzymywać ciepło nawet po wyłączeniu
  • Odpowiedz
jeśli w ten sposób, to zrób 2 opcje - 1600zł. Nie ma co oszczędzać, jeśli istnieje ryzyko że 1 sposób niewiele pomoże
  • Odpowiedz
  • 0
@sshr: w sumie mogłem dodać, mam 2 piętra i na dole bardzo dobrze budynek trzyma temperaturę, np podgrzewam rano do 21 stopni i przy minusowych temperaturach na zewnątrz, na drugi dzień rano mam np. 19.8 stopnia (na górze wtedy 17-18), włączam piec na parę godzin (na dole mam skręcone prawie wszystkie kaloryfery, grzeje głównie podłogówka, żeby temperatura na dole rosła powoli, a góra dogrzewała się mocno) i wyłączam jak mam i
  • Odpowiedz
@powodzenia: nie wiem jak tam masz kolego piec i sterownik... Ja mam poprostu w dzień 22, w nocy 21 na 160m2, kosztowało to ostani sezon grzewczy + ciepla woda+ gotowanie niecałe 4900 zł rachunków gazu z sieci, dom z 2005 roku, okna noname z 2 szybami, gdzieniegdzie trochę wieje, styropian 12cm ściany i strop. Grzejniki na 5, podlogowki mam trochę kuchnia lazienka korytarze.. Ściany wygrzane w dzień to w nocy ten
  • Odpowiedz
@sshr no grzać trzeba, ale wierzę, że przy odpowiedniej izolacji można grzać dużo mniej ( ͡° ͜ʖ ͡°) moi rodzice mają te 3 szybowe okna i cały dom im trzyma podobnie temperaturę, nigdy nie było problemu żeby na dole było ciepło, a na górze chłodek. #!$%@? tam, jedno okno przerobię i zobaczymy, 1k pln to nie aż tak dużo kasy
  • Odpowiedz
@powodzenia: a może jeszcze dodatkowo po wymianie pakietu w tym jednym oknie, zamontować zewnętrzną roletę ( pytanie: czy są jakieś ergo rolety na okna dachowe).
  • Odpowiedz
  • 1
@popson95: @PanKapibara @sshr @appmstt

na pewno bardzo się zastanawiacie co zrobiłem

wymieniłem pakiet szybowy w 1 oknie, koszt 1000zł, wszystko trwało z pół godziny
poprawa jest zauważalna, różnica temperatur w narożniku okna to ok 4 stopnie na plus, w porównaniu z pomieszczeniem, gdzie nadal mam pakiet 2 szybowy
cała szyba jest też znacznie cieplejsza, ok 4-5 stopni na plus
pomieszczenie też wolniej wytraca temperaturę, ale nie tak dużo wolniej, jak po
  • Odpowiedz